Złóżmy życzenia panu Torvaldsowi!

Obchodziliśmy już rocznicę urodzin Billa Gatesa, świętowaliśmy rocznicę narodzin GNU z Richardem Stallmanem, dziś mamy inne święto: 36. urodziny twórcy Linuksa, Linusa Torvaldsa. Choć jest to postać znacznie mniej barwna niż wspomniany wiceprezes Microsoftu, warto zapoznać się z jej życiorysem. Linux jest doskonałym świadectwem tego, że czasem wystarczy machnięcie skrzydeł motyla, by wywołać huragan - w 1991 roku wystarczył błysk geniuszu i trafienie w odpowiedni moment, by zapoczątkować rewolucję. Rewolucję, która przyszła znikąd, a mimo to była w stanie zagrozić dominacji Microsoftu na polu oprogramowania.

Złóżmy życzenia panu Torvaldsowi!
Wysiłki Gatesa sprawiły, że stał się jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Z drugiej strony Torvalds żyje komfortowo, ale trudno oskarżyć go o ekstrawagancję - jest po prostu jednym z wielu programistów.

Linus Benedict Torvalds urodził się w 28 grudnia 1969 roku w Helsinkach, jako dziecko Anny i Nilsa. Jego językiem ojczystym jest jednak szwedzki, gdyż Torvaldsowie należą do szwedzkojęzycznej mniejszości liczącej ok. 6 procent fińskiej ludności.

Linus swe imię otrzymał po Linusie Paulingu, słynnym amerykańskim chemiku, jedynym człowieku na świecie, który otrzymał dwie Nagrody Nobla z różnych dziedzin wyłącznie dla siebie.

Studia

Złóżmy życzenia panu Torvaldsowi!

Okładka polskiego wydania książki pt. Just for fun

Torvalds studiował na Uniwersytecie Helsińskim w latach 1988-1996, w 1997 roku zdobył odpowiednik polskiego tytułu magistra; jego praca nosiła tytuł: "Linux: A Portable Operating System".

Historia jego dzieła zaczęła się nieco wcześniej: w wieku 21 lat kupił komputer oparty na procesorze i386 (wcześniej miał miał Commodore VIC-20 i Sinclaira QL). Przez kilka tygodni grał w Prince of Persia, aż wreszcie zaczął zabawę w Miniksem. Wkrótce "miał czelność", by publicznie wyrazić swoje niezadowolenie z wspomnianego OS-a i rozpoczął prace nad własnym klonem Uniksa.

Jego projekt bardzo szybko zainteresował społeczność i w ten sposób narodził się Linux (więcej szczegółów w artykule: "Wizjonerzy czy szarlatani? Część 2: Linus Torvalds") - który wobec słabości GNU/Hurda zdominował świat systemów open source.

Ożenił się z Tove Monni, sześciokrotną mistrzynią karate w Finlandii. Ma z nią trzy córki: Patricię Mirandę, Danielę Yolandę i Celestę Amandę. Członkiem rodziny Torvaldsów jest również kot, Randi, który otrzymał swe imię po Gandalfie/Mithrandirze.

Obecnie rodzina Torvaldsów mieszka w Portland, w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej zamieszkiwali w Lake Oswego i San Jose. Przeprowadzki miały służyć skróceniu czasu dojazdu do pracy.