Zmarł Dennis Ritchie - twórca języka C i systemu operacyjnego UNIX

Bez niego nie istniałyby współczesne komputery i systemy operacyjne Windows, Mac czy Linux. Zmarł Dennis Ritchie, jeden z największych wizjonerów informatyki.

W ciągu dwóch tygodni odeszli od nas dwaj genialni wizjonerzy, którzy ukształtowali współczesną technologię. 5 października zmarł Steve Jobs, a tydzień później dołączył do niego Dennis Ritchie, który zmarł w swoim domu w wieku 70 lat, kończąc walkę z długotrwałą chorobą.

O ile postać Jobsa jest dziś powszechnie znana, a wszystkie serwisy informacyjne podkreślają jego rolę w upowszechnianiu się nowych technologii, o tyle Dennis Ritchie może być nieznany nawet co młodszym programistom i entuzjastom komputerów. To dość smutne, bo nie będzie niewłaściwym powiedzieć, że bez Ritchiego nie byłoby ani Jobsa i sukcesu Apple, ani Billa Gatesa z jego Microsoftem.

Dennis Ritchie wsławił się jako współtwórca systemu operacyjnego UNIX, który od 1969 roku rozwijał wspólnie z Kenem Thompsonem oraz inżynierami Laboratoriów Bella. System miał znaczny wkład w rozwój OS-ów, wprowadzając do nich takie idee jak hierarchiczny system plików czy pisanie kodu w języku wysokopoziomowym, aby umożliwić jego migrację na kolejne platformy sprzętowe. Wiele nowatorskich rozwiązań tego systemu wykorzystują popularny dziś Mac OS X i wszystkie uniksopodobne systemy operacyjne oparte o jądro Linux.

Prace nad systemem operacyjnym UNIX na dłużej połączyły losy Ritchiego i Thompsona. Wraz z Brianem Kernighanem, na bazie języka B, opracowali oni język programowania C, który na długie lata stał się dominującą na świecie platformą dla programistów. Co więcej, nadal jest używany, a jego składnia stała się podstawą dla kolejnych języków, takich jak C++ i Java.

Dokonania Ritchiego zostały uhonorowane nagrodą Turinga (1983) i amerykańskim Narodowym Medalem Technologii, przyznanym mu przez ówczesnego prezydenta Billa Clintona (1999, patrz: zdjęcie na szczycie strony).