Zmarł Douglas Engelbart, wynalazca manipulatora stołokulotocznego

Praktycznie każdy z nas korzysta z myszy komputerowej. Jej niedoceniany przez wiele lat wynalazca, Douglas Engelbart, zmarł 2 lipca w swoim domu w Atherton.

Mysz komputerowa to urządzenie, które zrewolucjonizowało rynek komputerów osobistych. Douglas Engelbart, amerykański naukowiec i wynalazca, stworzył jej prototyp już w 1963 roku. Był to drewniany przyrząd z dwoma kołami zębatymi, który opisywany był w zgłoszonym patencie jako wskaźnik pozycji X-Y w systemach wyświetlania.

Prototyp myszy Douglasa Engelbarta

Prototyp myszy Douglasa Engelbarta

Nazwa "mysz" wzięła się od wystającego z tyłu pudełka "ogona". Trzeba przyznać, że znacznie lepiej brzmi ona niż inne proponowane nazwy, takie jak "owad", czy "manipulator stołokulotoczny".

Sam Engelbart, którego osoba wiąże się również z takimi hasłami jak pionier interfejsów użytkownika, czy współtwórca hipertekstu i komputerów sieciowych, niestety nie osiągnął korzyści z tytułu tantiem związanych z myszą komputerową. Dlaczego? Dlatego, że jego patent wygasł w 1987 r., czyli zanim to rewolucyjne urządzenie zdobyło status niezbędnego elementu każdego komputera.

Warto też dodać, że ten wspaniały wynalazca, któremu często rzucano kłody pod nogi, doczekał się zasłużonego uznania dopiero po wielu latach:

- w 1996 roku przyznano mu Yuri Rubinsky Memorial Award

- w 1997 roku otrzymał nagrodę Lemelson-MIT i honorarium na 500 tys. dolarów oraz Nagrodę Turinga

- w 2001 roku otrzymał Lovelace Medal od British Computer Society

Douglas Engelbart urodził się 30 stycznia 1925 w Portland w stanie Oregon. Zmarł 2 lipca 2013 w Atherton w stanie Kalifornia.