Zmarł Paul Baran - jeden z twórców internetu

Paul Baran, który w latach 60. położył podwaliny pod dzisiejszy internet, zmarł w sobotę w wieku 84 lat. Był znany jako pomysłodawca cyfrowego przełączania pakietów.

Paul Baran - pomysłodawca cyfrowego przełączania pakietów i współtwórca zdecentralizowanej sieci. Jeden z pionerów internetu i łączności bezprzewodowej.

Polecamy:

Zobacz też:

Baran, amerykański informatyk o polskim pochodzeniu, urodził się w Grodnie w 1926 r., ale dzieciństwo i młodość spędził w Filadelfii. Po ukończeniu studiów inżynierskich na UCLA, rozpoczął pracę w RAND Corporation, dla której opracował swoje największe dzieło, tzw. "packet-switching".

Packet-switching, czyli inaczej: komutacja pakietów, był pomysłem na budowę zdecentralizowanych sieci komputerowych. Rozwiązanie zastosowano w sieci ARPANET, która przekształciła się we współczesny INTERNET.

Projekt rozproszonych sieci cyfrowych był realizowany przez RAND na zlecenie Amerykańskich Sił Zbrojnych, w czasach "zimnej wojny". Dzięki przesyłaniu pakietów danych, nad którymi pracowali również Donald Davies i Leonard Kleinrock, nawet w przypadku uszkodzenia wielu ogniw sieci, ona sama nie mogłaby zostać całkowicie wyłączona.

Już wtedy Paul Baran myślał jednak o wykorzystywaniu sieci przez zwykłych ludzi. W notatkach z 1966 r. pisał między innymi: Do roku 2000 będziemy używali tych sieci do robienia zakupów i czytania informacji. W jego czasach pomysły te traktowano na równi z powieściami science-fiction Stanisława Lema.

Paul Baran nigdy nie uważał się za "ojca internetu". Mówił, że był jednym z tysiąca budowniczych średniowiecznej katedry, do której dokładał jedynie cegły. Za swoje osiągnięcia otrzymał jednak wiele wyróżnień, a w tym amerykański National Medal of Technology, w dziedzinie innowacji.

W latach 80-tych, a także później, informatyk współtworzył usługi bezprzewodowego dostępu do internetu, takie jak Metricom, Interfax, Com21 i GoBackTV. Był autorem 150 publikacji, posiadaczem ponad 40 patentów i twórcą 5 firm technologicznych.

Paul Baran zmarł 26 marca 2011 r. w swoim domu w Palo Alto w Kalifornii.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: