Zmarł Zygmunt Kałużyński

W wieku 86 lat zmarł jeden z najwybitniejszych polskich krytyków filmowych, Zygmunt Kałużyński.

Zygmunt Kałużyński był znakomitym dziennikarzem i eseistą, a jednocześnie - jedną z najbardziej barwnych postaci polskiej kultury. Zasłynął m.in. prowadzonym z Tomaszem Raczkiem w Telewizji Polskiej znakomitym cyklem filmowym "Perły z lamusa" (wiernych czytelników miały również publikowane we "Wprost" debaty obu panów na temat najnowszych przebojów kinowych). W 2002 r. otrzymał kryształową statuetkę Gwiazdy Telewizji Polskiej.

Studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego (1936-39), w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej w Warszawie (1937-39) i w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Łodzi. Dziennikarstwem parał się od 1944 r. - najpierw publikował w gazecie "Wieś", potem w "Łodzi Teatralnej", kolejne tytuły to "Polityka i Świat", "Nowa Kultura", "Polityka" (z którą związany był od jej powstania)... i wiele, wiele innych. Czytelicy uwielbiali Zygmunta Kałużyńskiego za niezależność, poczucie humoru, oryginalność, śmiałość w formułowaniu sądów...

Opublikował kilkanaście książek - m.in. zbiory felietonów "Diabelskie zwierciadło", "Paszkwil na samego siebie" oraz wydany ostatnio - "Do czytania pod prysznicem, czyli znalezione w osobistej szufladzie".

Zygmunt Kałużyński urodził się 11 grudnia 1918 r., zmarł 30 września 2004 roku.


Zobacz również