Zmasowana akcja polskiej policji przeciw piratom

W ostatnich dniach policja przeprowadziła dwie poważne akcje wymierzone przeciwko piratom komputerowym. Zabezpieczono wiele różnych nośników danych oraz kilka komputerów z nielegalnym oprogramowaniem.

Pierwsza akcja miała miejsce na terenie województwa lubuskiego (swoim zasięgiem objęła 13 powiatów). Policjanci wkroczyli do 30 mieszkań i zabezpieczyli ponad 170 płyt CD i DVD, 15 komputerów stacjonarnych oraz jednego laptopa. Wszystkie maszyny posiadały nielegalne oprogramowanie, w tym aplikacje specjalistyczne.

Okazuje się, że większość z przeszukanych mieszkań należała do osób kupujących w sieci od sprzedawcy rozpowszechniającego oprogramowanie na jednym z portali aukcyjnych. Aplikacje wykorzystywano do użytku prywatnego oraz do prowadzenia działalności gospodarczej.

Zawartości zabezpieczonych sprzętów badają policyjni eksperci. Prowadzone czynności mają charakter rozwojowy. Organy ścigania nie wykluczają kolejnych przeszukań.

Z kolei policjanci z Kluczborka otrzymali informację o nielegalnym kopiowaniu oraz rozpowszechnianiu programów komercyjnych. W ramach akcji "Pirat" funkcjonariusze skonfiskowali kilkadziesiąt płyt CD i DVD, kilka laptopów oraz twarde dyski. Wartość rynkową zarekwirowanego oprogramowania wycenia się na 65 tysięcy złotych.

Sprzęt trafił do analizy. Jeżeli przypuszczenia policji się potwierdzą zatrzymanym postawione zostaną zarzuty nielegalnego kopiowania, powielania oraz rozpowszechniania oprogramowania. Grozi za to kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Dramat: "Wpadła do mnie rano policja - co mam robić?"

Policja zatrzymała kolejnego fałszerza kart

Piraci mówią dlaczego kradną gry komputerowe