Zmasowany atak hakerów

Przedstawiciele ISS (Internet Security Systems) ostrzegli, że zaplanowany na najbliższy weekend międzynarodowy konkurs hakerski może spowodować zakłócenia w działaniu globalnej sieci. Na hakerów w najbliższy weekend powinny również uważać firmy oraz instytucje - konkurs polega bowiem na włamywaniu się na strony internetowe.

Eksperci z ISS o konkursie dowiedzieli się monitorując strony internetowe oraz niektóre kanały IRC. Celem owego konkursu nazwanego " Defacers Challenge, jest zdobycie jak największej ilości punktów - przyznawane są one za włamanie się na serwer i podmienienie zawartości strony internetowej (1 punkt za sforsowanie zabezpieczeń systemu opartego na Windows, po 5 za Unix i Macintosh). Nagrodą w konkursie będzie darmowy hosting strony internetowej.

Przedstawiciele ISS mówią, że nie wiadomo dokładnie, jaka grupa hakerów odpowiedzialna jest za zorganizowanie tego konkursu. Organizacja odnotowała już jednak wyraźny wzrost liczby "próbnych" ataków oraz przypadków skanowania portów, mającego sprawdzać podatność serwerów na potencjalny atak.

Dlatego też eksperci zalecają administratorom korporacyjnych (i nie tylko) serwisów internetowych, aby wyłączyli nieaktywne, lecz wciąż obecne w sieci serwery webowe, niepotrzebne usługi, a także by zainstalowali wszelkie dostępne uaktualnienia do swoich systemów. Najbliższy weekend może bowiem być prawdziwym testem poziomu ich zabezpieczeń.