Zmiana planów "wydawniczych" AMD

W przyszłym roku AMD ma zamiar skoncentrować się na rynku procesorów serwerowych. Zaprezentowane zostaną modele Athlonów MP z rdzeniem Barton oraz odbędzie się premiera 64-bitowych Hammerów. Niestety użytkownik indywidualny nie znajdzie dla siebie zbyt wielu atrakcyjnych nowości.

Zmiana planów "wydawniczych" AMD

Athlony MP z rdzeniem Barton pojawią się w pierwszym kwartale 2003 roku. Będą pracowały z szyną systemową 266 MHz, a ich przeznaczenie to praca w podstawowych konfiguracjach prostych serwerów. Dla wymagających przewidziano 64-bitowe Opterony, które AMD dostarczy do dystrybutorów w tym samym okresie. W pierwszym kwartale przyszłego roku AMD zamierza sprzedać ok. 150 tys. Opteronów, co ma podbudować mocno nadszarpnięty budżet AMD.

Niestety z ostatnich doniesień można wysunąć wniosek, że jak na razie użytkownicy indywidualnie nieprędko ujrzą desktopowe ClawHammery. Dopiero na trzeci i czwarty kwartał 2003 roku AMD planuje masowe dostarczanie na rynek ClawHammerów, które mają stawić czoła nowemu dziełu Intela o nazwie Prescott (będzie on wytwarzany w procesie technologicznym 0,09 mikrona).

Do tego czasu AMD podrasuje nieco dotychczasowe Athlony XP, które otrzymają szynę systemową 333 MHz (od wersji 2800+) i zwiększoną do 512 KB pojemność pamięci podręcznej drugiego poziomu.