Zmiana warty

Jeśli po następcy telefonu Nokia 61x0 spodziewałeś się miniaturyzacji typowej dla serii 82x0 i gadżetów wyróżniających rodzinę 3x10, to nowy aparat Nokii chyba Cię rozczaruje. Ale jeżeli szukasz porządnego, wygodnego i funkcjonalnego aparatu, Nokia 6210 będzie w sam raz.


Jeśli po następcy telefonu Nokia 61x0 spodziewałeś się miniaturyzacji typowej dla serii 82x0 i gadżetów wyróżniających rodzinę 3x10, to nowy aparat Nokii chyba Cię rozczaruje. Ale jeżeli szukasz porządnego, wygodnego i funkcjonalnego aparatu, Nokia 6210 będzie w sam raz.

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to dość duży rozmiar aparatu w porównaniu z konkurentami spod znaku Siemensa. Wymiary modelu 6210 są prawie identyczne jak 61x0, przy czym nowa Nokia jest o połowę cieńsza i 20 g lżejsza od poprzedniczki, a antena została schowana w obudowie. Dzięki tym zabiegom 6210 wciąż pasuje do akcesoriów 61x0, np. zestawu samochodowego, daje się jednocześnie wygodniej nosić w kieszeni - choć nie tak przyjemnie, jak aparaty Siemensa z rodziny 35i.

Srebrna ramka wokół wyświetlacza to stylistyczne nawiązanie do modelu 3210, podobnie jak twarde, duże i wygodne klawisze. Mimo że aparat ma przeglądarkę WAP, nie zastosowano pokrętła NaviRoller znanego z modelu 7110. Powiększono natomiast ekran, którego wielkość 96 na 60 pikseli jest minimalnie mniejsza od zastosowanej w 7110 (96x65).

Testowane na 7110

Jeśli chodzi o podobieństwa do osławionej Nokii 7110, to oba aparaty są do siebie bardzo podobne funkcjonalnie. Model 6210 jest jednak pozycjonowany trochę wyżej jako aparat klasyczny, łączący w stonowanych, konserwatywnych kształtach najlepsze cechy innych modeli. W stosunku do aparatu 7110 telefon wzbogacono o wiadomości obrazkowe, wybieranie głosowe oraz obsługę przesyłania danych w trybie HSCSD, zapewniającym transfer do 43,2 kb/s (aparat z GPRS Nokia zapowiada dopiero na najbliższe miesiące).

Nokia 6210 oferuje znaną z 7110, rozbudowaną książkę telefoniczną, w której każdej osobie można przypisać do pięciu numerów telefonu, dwie informacje tekstowe (adres e-mail i pocztowy) oraz dwie adnotacje. Rozbudowana książka przechowywana jest w pamięci aparatu i pozwala na zapisanie do 500 pozycji. Dodatkowo każdej pozycji tej książki można przydzielić znak głosowy, czyli słowo lub słowa, których wypowiedzenie spowoduje wybranie numeru danej osoby.

Funkcja kalendarza z 61x0 została usprawniona o miłą cechę wprowadzoną w 7110, jaką jest widok tygodni. Ponadto wpisy kalendarza można teraz łatwo przenosić na inne dni lub ustawić ich powtarzalność w kilku odstępach czasowych. Bardzo wygodną opcją jest automatyczne usuwanie starych wpisów po określonym czasie.

Fabryka SMS-ów

Dużo zmian w stosunku do 61x0 zaszło w module obsługi wiadomości SMS. Oprócz wspomnianych już wiadomości obrazkowych oraz inteligentnego wpisywania, czyli klawiatury T9 (niedostępnej na razie dla języka polskiego), pojawiły się szablony - gotowe zwroty, jakimi można się posłużyć przy odpowiadaniu lub redagowaniu nowej wiadomości. Gdyby nie wystarczyły Ci fabrycznie zapisane szablony - a jest ich sporo - możesz zapisać własne. Wiadomości SMS przechowywane są nie tylko w skrzynce odbiorczej i nadawczej, lecz także w folderze Archiwum albo innych założonych przez użytkownika. Problem w tym, że wchodzenie do skrzynek np. po przeczytaniu SMS-a, trwa dość długo - jak w aparacie 7110.

Miło widzianą nowością jest grupowe wysyłanie wiadomości - jednego SMS-a można wysłać do kilku adresatów naraz - także odpowiadając na czyjąś wiadomość.

Internet i pecet

Przeglądarkę WAP zapożyczono z 7110. Wyleczono ją już z chorób wieku dziecięcego, więc się nie zawiesza (przynajmniej sprawiała takie wrażenie podczas testów) i poprawnie wyświetla strony WML. Zaletą przeglądarki Nokii jest bardzo łatwa konfiguracja z możliwością użycia kilku profili np. dla bramek różnych operatorów oraz opcja przechodzenia do dowolnego adresu. Operatorzy mogą jeszcze bardziej ułatwić ustawienie parametrów przeglądarki, wysyłając odpowiednie informacje specjalną odmianą SMS-a (taką bezpłatną usługę oferuje Plus GSM na swych stronach WWW).

Wraz z telefonem otrzymujesz płytę CD-ROM z pakietem PC Suite for Nokia 6210. Zawiera on cztery aplikacje: PC Sync 1.0 do synchronizacji danych między telefonem a programem PIM typu Lotus Organizer czy MS Outlook, PC Composer 3.0 do tworzenia własnych melodii dzwonków, PC Graphics 2.0 do edycji logo grup i wiadomości obrazkowych oraz Backup/ Restore do archiwizacji i przywracania wszystkich danych zawartych w telefonie. Wymiana informacji między komputerem a Nokią 6210 odbywa się poprzez port podczerwieni (wreszcie obsługiwany w Windows 2000 i Me, lecz nie przez Backup/Restore) lub specjalny kabel (nie jest dołączany do aparatu). Na płycie zawarto też sterowniki modemu wbudowanego w 6210. Niestety, zarządzanie parametrami telefonu nie jest możliwe. Na szczęście funkcja zarządzania książką telefoniczną, grafikami i dzwonkami Nokii 6210 oferuje bardzo popularny program shareware'owy Logo Manager (www.logomanager.co.uk).