Zmiany klimatyczne wywołają zmiany w ubezpieczeniach

Koszty, jakie rocznie ponosi Europa w związku z burzami i sztormami - coraz częstszymi w wyniku zmian klimatycznych - wzrosną w ciągu najbliższych 7 dekad o dwie trzecie, do 123,5 mld euro, bije na alarm Brytyjskie Stowarzyszenie Ubezpieczycieli (ABI).

Nick Starling stojący na czele ABI przestrzega przywódców krajów G-8 w raporcie "Finansowe ryzyko zmian klimatycznych", że powinni podczas spotkania w bieżącym tygodniu zdecydowanie podjąć temat ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Przewidywane koszty może według ABI znacznie obniżyć:

@ redukcja emisji tlenków węgla pozwoli oszczędzić do 80% przewidywanej podwyżki kosztów

@@ poprawa ochrony przed powodziami

@@@ zmiana stylu budowania, wprowadzenie wzorów bardziej odpornych na pogodę budynków.

Brak działań w tym względzie, przyniesie według ABI do 2080 roku do wzrost strat w USA o trzy czwarte, do 150 mld dolarów rocznie (trzykrotność kosztu najdroższego w historii huraganu Andrews), w Japonii o dwie trzecie, do 34 mld dolarów, w Unii Europejskiej do 123,5 mld euro.

Tymczasem sondaż przeprowadzony niezależnie przez TNS w Europie przyniósł informację, że według 7 na 10 osób rządy ich krajów podjęłyby działania na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych dopiero, gdyby doszło do poważnej katastrofy w związku z wpływem działalności człowieka na klimat.


Zobacz również