Zmiany w Menu Start

Microsoft przyjął sugestie Departamentu Sprawiedliwości USA, dotyczące ułatwienia użytkownikom systemu Windows XP korzystania z aplikacji innych producentów jako domyślnych. W tym celu koncern zamierza... przesunąć skrót do modułu "Określ dostęp do programów i ich ustawienia domyślne" na bardziej eksponowane miejsce w Menu Start.

Możliwość wyboru np. domyślnej przeglądarki internetowej czy odtwarzacza multimedialnego pojawia się po zainstalowaniu w Windows XP Service Packa 1. Nota bene – także ta opcja pojawiła się w Windows pod naciskiem Departamentu Sprawiedliwości. Zdaniem Microsoftu dotychczasowe umiejscowienie tej funkcji (Menu Start --> Wszystkie Programy) spełniało wymogi stawiane przez DoJ, jednak koncern zgodził się na dalsze ułatwienie dostępu do tego modułu, wykazując, jak określają to przdstawiciele firmy, "chęć kooperacji". Moduł "Określ dostęp do programów i ich ustawienia domyślne" będzie teraz widoczny od razu po wejściu do Menu Start.

Zdaniem większości obserwatorów posunięcie Microsoftu jest nic nie znaczącym zabiegiem kosmetycznym. "Użytkownicy Windows zawsze mogli sami zmieniać położenie poszczególnych skrótów w Menu Start. Teraz Microsoft chce, aby go za taką nic nie znaczącą zmianę oklaskiwać", stwierdził Mike Petit, prezes grupy ProComp (jednego z głównych oponentów Microsoftu w procesie antymonopolowym). Co ciekawe – przedstawiciele ProComp byli tymi, którzy najgłośniej narzekali na złe umiejscowienie wspomnianego modułu. Taka reakcja na posunięcie Microsoftu może więc wydawać się co najmniej dziwna.

Przedstawiciele Departamentu Sprawiedliwości USA nie skomentowali decyzji Microsoftu.


Zobacz również