Zmiany w Siri, Marzipan, AR i inne funkcje mogą znacząco zmienić ekosystem Apple

Jeśli zgłaszane zmiany w technologiach Siri, Marzipan, ARKit i innych kluczowych rozwiązaniach okażą są prawdziwe, ekosystem znacznie się zmieni.


Raport 9to5Mac oferuje podgląd na niektóre nowości, które Apple chce pokazać programistom na WWDC w czerwcu. Poprzednie raporty koncentrowały się na zmianach w systemie iOS 13 i macOS 10.15, ale przeciek ten dotyczy narzędzi, których twórcy oprogramowania używają do tworzenia aplikacji i usług na platformach Apple. Jeśli pogłoski okażą się prawdziwe, może to oznaczać znaczną poprawę w sposobie korzystania z naszych iPhone'ów, iPadów i komputerów Mac.

Zmiany w Siri, Marzipan, AR i inne funkcje mogą znacząco zmienić ekosystem Apple

Źródło: macworld

Wszechstronniejsza Siri

Z pewnością nie jesteśmy jedyną redakcją, którzy ubolewa nad obecnym sposobem działania Siri, Apple zaprzepaścił swoją przewagę na innymi inteligentnymi asystentami głosowymi i pozostał daleko w tyle. Firma misi włożyć dużo pracy, aby Siri stała się lepsza, ale raport 9to5Mac daje nam informacje, że przynajmniej niektóre z niedociągnięć Siri mogą zostać naprawione w nowych wersjach systemów operacyjnych Apple.

Raport twierdzi, że deweloperzy mogą wykorzystać nowe funkcje Siri, w tym "odtwarzanie multimediów, wyszukiwanie, połączenia głosowe, zakup bilety na imprezy, załączanie wiadomości, sprawdzenia planu podróży pociągiem, samolotem, pokazać odpowiedni gate na lotnisku i informacje o docelowej destynacji".

Zmiany w Siri, Marzipan, AR i inne funkcje mogą znacząco zmienić ekosystem Apple

Źródło: macworld

Wsparcie dla zewnętrznych programów będzie podzielone na specjalności (szerokie kategorie jak "Fitness" lub "Wiadomości") i zamiary (konkretne funkcje, które aplikacja chciałaby włączyć z Siri, jak "zacznij trening" lub "wyślij wiadomość").

Lista nowych funkcji może wskazywać kierunek dalszego rozwoju Siri.

Jeśli chodzi o obsługę aplikacji, usług i urządzeń innych niż Apple, Siri ma jeden duży problem: nie działa z wystarczającą ilością rzeczy.

Na przykład, nie może odtwarzać multimediów. Dlatego też możesz użyć Siri do kontrolowania urządzenia za pomocą ogólnych poleceń, takich jak "następny utwór" i "zwiększenie głośności", ale nie możesz użyć Siri do kontrolowania odtwarzania multimediów innych niż Apple Music za pomocą poleceń, takich jak "odtwórz playlistę XYZ w Spotify" lub "uruchom Ruchome Piaski na Netflix".

Apple musi zrobić więcej niż tylko dać programistom więcej sposobów, aby podłączyć ich aplikacje i usługi do Siri. Siri potrzebuje lepszego rozpoznawania głosu i lepszej zdolności do odpowiadania na ogólne pytania, a także znacznie rozszerzonej integracji HomeKit. Mamy nadzieje, że również nad tymi elementami pracuje Apple.

Niestety raczej nie mamy co liczyć na dodanie języka polskiego do Siri w najbliższym czasie. Jak widać powyżej Apple musi najpierw uporać się z podstawowymi problemami, jakie trapią Siri, a dopiero później skupić się na dodaniu obsługi kolejnych języków. Niemniej bylibyśmy bardzo zadowoleni, gdy Apple w czerwcu poinformowało, że Siri będzie dostępna w języku Polskim.

Aplikacje z iOS na komputerach Mac

Zmiany w Siri, Marzipan, AR i inne funkcje mogą znacząco zmienić ekosystem Apple

Źródło: macworld

W systemie MacOS Mojave mamy tylko cztery aplikacje, z których wszystkie zostały stworzone przez Apple. To jedyne programy, które wykorzystują "Marzipan" - rozwiązanie służące do wprowadzania aplikacji na system iOS na komputery Mac. Aplikacje te to: Wiadomości, Notatki głosowe, Giełda i Dom. Apple nazywa to wersją poglądową, aby pokazać sposób, w jaki firma proponuje możliwość uruchomienia aplikacji z iOS na komputerach Mac z systemem macOS wprowadzając minimalne zmiany w ich kodzie źródłowym.

Najbardziej szokującym stwierdzeniem, jakie padło z ust pracowników firmy Apple mówi, że "Włączenie obsługi komputera Mac dla istniejącej aplikacji na system iOS jest tak proste, jak zaznaczenie pola wyboru w ustawieniach docelowych w kodzie, podobnie jak dodanie obsługi iPad'a do aplikacji tylko na iPhone'a". Wynika z tego, że programista będzie tylko musiał zaznaczyć dodatkowe pole w ustawieniach, aby jego aplikacja mogła być uruchomiona na komputerach Mac.

Jeśli naprawdę tak łatwo jest zainstalować na komputerze Mac aplikacje z systemu iOS, możemy spodziewać się niemal natychmiastowego wysypu tysięcy takich aplikacji. Podejrzewamy, że źródło 9to5Mac trochę generalizuje oraz uproszcza i że istnieją pewne wymagania, które muszą zostać spełnione, zanim programista będzie mógł przenieść aplikację iOS na komputer Mac za pomocą prostego zaznaczenia pola wyboru. Aplikacje, które korzystają z bibliotek innych firm, prawdopodobnie nie będą tak łatwo dostępne. Również Apple prawdopodobnie będzie miał wymagania projektowe do zatwierdzenia aplikacji, jak np. upewnienie się, że aplikacja działa prawidłowo przy użyciu myszy i klawiatury.

Aby zapobiec sytuacji, w której uniwersalne aplikacje uruchamiane by były w systemie macOS w emulatorze iPhone'a Apple dodaje nowe API dla programistów. Aplikacje UIKit będą miały podobno dostęp TouchBar i paska menu oraz możliwość otwierania wielu okien na komputerze Mac. Aplikacje na iPad'a, które obsługują funkcję Split View, będą miały większą wielkość niż zwykłe aplikacje na komputerach Mac. Te dodatki mają złagodzić większość największych obaw fanów komputerów Mac, którzy są rozczarowani czterema aplikacjami UIKit Apple wprowadzonymi wraz z systemem macOS Mojave.

Dzięki tym funkcjom nie trudno sobie wyobrazić, że za rok wszyscy będziemy regularnie korzystać z kilku aplikacji na Mac'a, które pochodzą z aplikacji na system iOS.

Miejmy nadzieję, że Apple zamierza lepiej ujednolicić swoje sklepy z aplikacjami iOS App Store i Mac App Store dla nowych aplikacji. Chcielibyśmy mieć możliwość jednorazowego zakupu aplikacji i uzyskania jej na wszystkich obsługiwanych platformach (jeśli programiści chcą ją w ten sposób sprzedać). Chcielibyśmy również wiedzieć, czy aplikacja, którą mamy na naszym iPhone'ie, ma swój odpowiednik na komputery Mac i vice versa.

Może to mieć ogromny wpływ na sprzedaż komputerów Mac. Rynek iOS jest wielokrotnie większy niż rynek komputerów Mac. Kiedy Apple pokaże reklamy ukazujące, w jaki sposób ich komputery uruchamiają wszystkie ulubione aplikacje z iPhone'a, może to znacząco pobudzić sprzedaż komputerów z logo nadgryzionego jabłka.

Dalszy rozwój rzeczywistości rozszerzonej

Zmiany w Siri, Marzipan, AR i inne funkcje mogą znacząco zmienić ekosystem Apple

Źródło: macworld

Apple poważnie podchodzi do rzeczywistości rozszerzonej (AR) i nadal mocno naciska na poprawę narzędzi ARKit dla programistów.

Widzieliśmy wiele ulepszeń w ARKit 2 zaprezentowanego wraz z systemem iOS 12 i wygląda na to, że iOS 13 sprawi, że aplikacje wykorzystujące AR będą jeszcze potężniejsze i łatwiejsze do wykonania. Apple dodaje nowy framework do Swift z towarzyszącą mu aplikacją, która pozwala programistom tworzyć aplikacje AR w bardziej wizualny sposób.

ARKit będzie w stanie wykrywać ludzkie postawy, które będą miały decydujące znaczenie dla interakcji obiektów wirtualnych z prawdziwymi ludźmi. Twórcy gier mogą tworzyć aplikacje AR, które wykorzystują touchpady do sterowania i dostarczają dźwięk za pomocą zestawów słuchawkowych stereo.

ARKit w chwili obecnej odniósł mieszany sukces. Istnieją wysokiej jakości aplikacje AR, a technologia działa dobrze, ale nie jest to jeszcze coś, z czego przeciętny człowiek korzysta na co dzień. Jedyną wbudowaną aplikacją AR firmy Apple jest aplikacja do pomiarów odległości, która na dodatek jest głęboko ukryta w systemie iOS.

Lepsze narzędzia dla programistów są kluczowe, ale ważne jest również, aby firma Apple włączyła rzeczywistość rozszerzoną do swoich podstawowych aplikacji na iPhone'a i uczyniła ją naprawdę użyteczną.

Wykorzystanie NFC, haptyki oraz machine learning

Zmiany w Siri, Marzipan, AR i inne funkcje mogą znacząco zmienić ekosystem Apple

Źródło: macworld

Obecnie narzędzia NFC dla systemu iOS pozwalają programistom jedynie na czytanie znaczników sformatowanych w formacie NFC Data Exchange Format (NDEF). Zostanie on rozszerzony, aby umożliwić deweloperom odczytywanie formatów ISO7816, FeliCa lub MiFare.

Dzięki temu programiści będą mogli tworzyć aplikacje na iPhone'a, które współpracują z dużo większą liczbą systemów odczytujących karty zbliżeniowe. Od legitymacji studenckich, automatów sprzedających, biletów komunikacji miejskiej, aż po firmowe karty dostępu - większość znaczników NFC na świecie wykorzystuje jeden z tych czterech formatów. Dzięki rozszerzonej obsłudze NFC, odpowiednie aplikacje pozwolą Ci zastąpić prawie każdą kartę w Twoim życiu.

Silnik dotykowy Taptic Engine iPhone'a 7 oraz nowszych modelu działa rewelacyjnie. Żaden inny smartfon nie posiada tak dopracowanych wibracji. Do tej pory programiści mieli bardzo ograniczone możliwości tworzenia własnych reakcji haptycznych. 9to5Mac mówi, że deweloperzy otrzymają znacznie większą kontrolę nad silnikiem Taptic Engine.

Freamwork do obsługi machine learning - Core ML również zostanie zaktualizowany. Obecnie programiści uczą model ML, a następnie go wdrażają, wykorzystując Core ML do uruchomienia tego (stałego) modelu w swoich aplikacjach. Nowa aktualizacja pozwoli deweloperom faktycznie aktualizować model na urządzeniu. Pozwoli to aplikacjom, które korzystają z maszynowego uczenia się, stać się bardziej inteligentnymi lub dokładnymi bez konieczności stałego aktualizowania aplikacji.

Inne części Core ML również zostaną ulepszone. m. in. programiści będą mogli wykorzystać Core ML do analizy dźwięku.

Zmiany te oznaczają o wiele większą elastyczność dla programistów, więc prawdopodobnie zobaczymy więcej aplikacji wykorzystujących Core ML, które wraz z procesorem Neural Engine dopiero pokażą swój potancjał.

Po stronie komputerów Mac pojawiło się nowe API do pisania sterowników urządzeń oraz nowe rozszerzenia dla dostawców plików, które powinny pomóc w integracji usług w chmurze z wyszukiwarką Finder.

Nowy ekosystem

Każdy z wymienionych przez nas elementów dostanie potężną aktualizacje, która zaoferuje ogrom nowych możliwości. Jeżeli spojrzymy na nie, jako na całość otrzymamy bardzo spójny ekosystem. Apple ułatwia łączenie aplikacji i usług. Nowe narzędzia programistyczne ułatwią pracę i zachęcą do tworzenia oraz modyfikowania oprogramowania. Dla końcowego użytkownika oznacza to większy wybór dopracowanych aplikacji i usług.

Zaktualizowane narzędzia programistyczne w połączeniu z wcześniejszymi plotkami na temat iOS 13 oraz macOS 10.15 wyglądają jak punkt zwrotny w sposobie korzystania z urządzeń Apple.

Szczególnie oczekujemy możliwości uruchomienia naszych ulubionych aplikacji z iPhone'a na większym ekranie komputera Mac.