Zmieniło się najczęściej wykorzystywane hasło świata. To już nie proste "password"

Wedle osób badających stosowane przez zwykłych użytkowników sieci zabezpieczenia, w przeciągu ostatniego roku proste hasło “password” straciło palmę pierwszeństwa. Ten ciąg znaków nie jest już najczęściej spotykanym hasłem wybieranym przez internautów do ochrony swoich kont w serwisach internetowych. Na pierwsze miejsce wysunęła się jednak tak samo prosta do zgadnięcia kombinacja cyfr.

Rok do roku badacze ze SplashData zbierają wszystkie dane użytkowników, które w ciągu roku za sprawą hackerów i crackerów wyciekły do sieci. Porównują znajdujące się w nich rekordy szukając wzorców i tworzą ranking najczęściej wykorzystywanych przez nich haseł. Niestety, wniosek można wyciągnąć tylko jeden: statystyczny internauta niezbyt dba o swoją prywatność.

Świadczy o tym fakt, że w 2012 roku najczęściej wykorzystywanym hasłem przez użytkowników było po prostu proste “password”, czyli słowo hasło w języku angielskim. Można mieć więc pewność, że w przypadku próby włamania na konto będzie to jedna z pierwszych kombinacja, z jakiej spróbują skorzystać cybeprzestępcy. Kolejne pozycje w tabeli również nie napawają optymizmem.

Zobacz również:

  • Teams otrzyma zabezpieczenie... przeciwko Microsoftowi
  • Microsoft wprowadza logowanie bez haseł. Jak z niego skorzystać?

Okazuje się, że w przeciągu ostatniego roku internauci zmienili swoje ulubione hasło. Nie jest nim już więc “password”, a na prowadzenie w rankingu wyszedł ciąg cyfr “123456”. Stosowanie tego samego hasła ma tyle samo sensu, co w przypadku “password” oraz tak prostych kombinacji jak “qwerty”, “abc123” czy “iloveyou”. Prosty atak słownikowy pozwoli na złamanie każdego z nich.

Zmieniło się najczęściej wykorzystywane hasło świata. To już nie proste "password"

Warto tworząc hasło się nieco wysilić oraz na wypadek potencjalnych wycieków danych używać innego hasła dla każdego stworzonego przez użytkownika konta, aby za jednym razem nie stracić dostępu do kilku swoich internetowych tożsamości jednocześnie.

Sprawdź także: Narzędzie Telepathwords od Microsoftu zgadnie Twoje hasło.

źródło: recode.net