Zmontuj i wypal

Posiadacze cyfrowych kamer i komputerów Macintosh G4 z napędem SuperDrive mogą już zupełnie poważnie myśleć o nakręceniu własnego filmu. Wystarczą programy iMovie oraz iDVD, aby uzyskać obraz w formacie kompatybilnym z DVD Video.


Jeszcze do niedawna nagranie własnego filmu w formacie kompatybilnym z DVD Video graniczyło z cudem. Zmianę zawdzięczamy firmie Apple.

W styczniu tego roku Apple zaprezentował rewolucyjne rozwiązanie, dzięki któremu każdy będzie mógł przygotowywać własne płyty. Potrzebny będzie jedynie najnowszy komputer Macintosh G4 z napędem o nazwie SuperDrive. Niezbędne oprogramowanie - iMovie oraz iDVD - jest dołączone bezpłatnie. Cena takiego zestawu wynosi w USA około 3,5 tys. USD, ale już niedługo powinny być dostępne w sprzedaży same napędy, dzięki czemu większość nowych modeli Maców będzie mogła stać się domowym studiem filmowym.

Nowy Macintosh z procesorem PowerPC G4 733 MHz oferuje ogromną moc obliczeniową, ponaddwukrotnie przewyższającą moc najnowszego procesora Pentium III 1,5 GHz. Dzięki takiej wydajności rippowanie i konwersja filmów DVD zajmuje już tylko kilka, a nie kilkanaście godzin.

Osoby zainteresowane w pełni profesjonalną obróbką wideo mogą skorzystać z komercyjnych programów Apple Final Cut Pro oraz DVD Studio Pro. Za cenę około 2000 USD można stać się właścicielem zestawu oprogramowania, który oferuje funkcje niewiele gorsze niż o wiele droższy system AVID.

Kamera, akcja!

Być może wydaje ci się, że własnoręczny montaż filmów jest skomplikowany. Nie jest to jednak prawda - wystarczy podłączyć cyfrową kamerę DV do dowolnego Maca z portem FireWire. Program iMovie przejmie kontrolę nad urządzeniem, przechwytując materiał i automatycznie dzieląc go na poszczególne sceny. Montaż filmu, wstawianie przejść między ujęciami oraz dodawanie efektów specjalnych odbywa się po prostu przy użyciu myszki. Równie proste jest dodawanie ścieżki dźwiękowej - w tym celu możesz wykorzystać dowolne ścieżki z płyty audio lub plik MP3.

Po zmontowaniu przenieś gotowy film na komputer Macintosh G4 z nagrywarką SuperDrive. Gotowy film wystarczy przeciągnąć do okna programu iDVD, który sam utworzy odpowiednie przyciski uruchamiające odtwarzanie płyty lub przeskakiwanie do wybranych scen. Położenie przycisków oraz wykorzystywane tło może być dowolnie zmieniane.

Lubisz płyty DVD, które zawierają dodatkowy materiał lub na przykład zdjęcia z planu filmowego? W iDVD możesz zrobić to samo. Po raz kolejny wystarczy przeciągnąć wybrany film w formacie QuickTime lub zdjęcia do okna programu, który zajmie się wszystkim.

Jeśli nie masz koncepcji co do wyglądu interfejsu filmu, możesz skorzystać z gotowych zestawów przycisków i teł o nazwie Themes. Wystarczy wybrać właściwy zestaw i zmodyfikować go według własnego uznania, zmieniając tło lub czcionkę całego projektu.

Po zakończeniu prac nad filmem możesz uruchomić tryb testowy, pozwalający na obejrzenie całego materiału przed wypaleniem płyty. Na ekranie pokazany jest pilot, który zachowuje się jak prawdziwy. Możliwe jest przechodzenie między ujęciami oraz wybór różnych opcji menu. Jeśli uznasz, że wszystko jest w porządku, włóż czystą płytę do napędu i rozpocznij nagrywanie. Po zakończeniu całego procesu wystarczy włożyć płytę do stacjonarnego lub komputerowego odtwarzacza DVD i rozkoszować się własnym dziełem.