Znamy cenę 8-rdzeniowego układu AMD FX-Series

Firma AMD poinformowała (niechcący?) ile będzie kosztował jeden z nadchodzących 8-rdzeniowych desktopowych układów FX-Series.

High-endowe desktopowe układy AMD FX-Series korzystają z architektury Bulldozer i mają konkurować z układami Intel Core i7. Niestety ich premiera, która miała mieć miejsce na początku czerwca, została przesunięta. Obecnie jej termin nie jest dokładnie znany. Mówi się jedynie, że może to być wrzesień lub październik.

Do tej pory informacje na temat przewidywanych cen układów FX-series pojawiały się już kilka razy, lecz nie były one potwierdzone przez AMD. Inaczej sprawa przedstawia się jednak w przypadku najnowszych doniesień na ten temat.

Otóż z dniem 21 lipca rozpoczął się organizowany przez AMD konkurs "AMD FX Giveaway". Wraz z nim przedstawione zostały oczywiście dokładne zasady obowiązujące osoby w nim uczestniczące. Poinformowano również, że zwycięzcy konkursu mogą liczyć m.in. na nagrodę w postaci jednego z pięciu 8-rdzeniowych układów FX-Series. Co jednak najistotniejsze, pojawiła się tam również informacja, że każdy z tych high-endowych desktopowych chipów będzie kosztował około 300 dolarów.

Niestety nie wiadomo, o które modele "ośmiordzeniowców" chodzi. 300 dolarów może więc dotyczyć układu FX-8150P lub FX-8100.

Warto porównać tę cenę z cenami nadchodzących układów Intela z rodziny Sandy Bridge-E. Początkowo mają się na rynku pojawić trzy modele: Core i7-3960X Extreme Edition (6 rdzeni), Core i7-3930K (6 rdzeni) i Core i7-3820 (4 rdzenie). Według niepotwierdzonych informacji 6-rdzeniowe układy mają kosztować, odpowiednio, 999 USD i 560 USD, natomiast za "czterordzeniowa" trzeba będzie zapłacić ponad 300 USD.