Znamy już Liderów Informatyki 2010

Zakończyła się tegoroczna Gala Liderów Informatyki. Wśród zwycięzców m.in. bank Pekao SA, PKN Orlen i Urząd Miasta w Szczecinie. W tym roku aż trzy nagrody pojechały do Wrocławia!

Oceniając każdego roku dziesiątki ankiet nadesłanych na konkurs, nie zauważa się, z jak znaczącą zmianą w podejściu i oczekiwaniach wobec informatyki mamy do czynienia w dłuższej perspektywie czasowej. Jeszcze na początku tego wieku ktoś, kto pochwalił się w miarę szybkim i sprawnym łączem sieciowym, mógł liczyć na spory plus. Dzisiaj coś takiego przechodzi niemal niezauważone, nawet jeżeli działa z kosmiczną szybkością.

Galeria zdjęć z Gali Lidera Informatyki 2010

Uroczystość wręczenia nagród poprowadziła "matka chrzestna" wszystkich dotychczasowych konkursów Lidera Informatyki - Grażyna Torbicka i Krzysztof Frydrychowicz, dyrektor wydawniczy IDG Business Media. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć przedstawiających tegorocznych zwycięzców i finalistów konkursu tygodnika Computerworld - czołowych CIO w Polsce.

Podobnie jest ze sprzętem - niedawno osiągnięciem było zorganizowanie przyzwoitej serwerowni bądź wymiana sprzętu na nowszy i sprawniejszy. Dzisiaj to tyle co zastąpienie w firmie transportowej zajechanej ciężarówki 2-tonowej nową, 4-tonową, która wozi jednak to samo. No może z jednym wyjątkiem - dla mniejszych czy zupełnie małych jednostek administracji publicznej, takich jak gminy, gdzie budżety informatyczne są nikłe, sama już wymiana sprzętu na nowszy, ciągle jest sporym dokonaniem. Tym bardziej że bardzo szybko przekłada się to na efekty, bo znaczna liczba małych gmin i miast ma spore - jak na swe możliwości i skalę działania - osiągnięcia informatyczne, głównie zresztą dzięki pasji pracujących tam, w 2-3-osobowych zespołach, informatyków (czasami to tylko jedna osoba). Jeszcze 6-8 lat temu bywało, że informatyk w niewielkiej gminie nie tylko był administratorem i programistą, ale - z braku środków - sam składał z części gminne komputery, powiększał ich pamięć i wymieniał w nich procesory.

Ankiet nadesłanych na konkurs Lider Informatyki nie można uznać za wiarygodne - w sensie statystycznym - źródło informacji o stanie rozwoju IT w Polsce. Dzieje się tak z prostej przyczyny - w konkursie startują najlepsi w swoich branżach. Tak więc obraz stanu informatyki w Polsce w konkretnym roku, tworzony na podstawie ankiet, przedstawia raczej awangardę niż przeciętną. Chociaż i to stwierdzenie nie do końca jest uprawnione, gdyż w każdym niemal roku dla każdej z konkursowych kategorii dałoby się znaleźć w Polsce taką firmę czy organizację, która poziomem niewiele odbiega od kandydatów na liderów, ale - z jakichś powodów - w konkursie udziału nie bierze. W tym roku wybraliśmy najlepiej zinformatyzowane firmy w sześciu kategoriach.

Znamy już Liderów Informatyki 2010

Zwycięzcy konkursu Lider Informatyki 2010

W kategorii finanse i bankowość, w której nominowani byli - Citi Handlowy, Grupa Generali Polska i Pekao SA, statuetkę Lidera Informatyki 2010 otrzymał bank Pekao SA. W kategorii przemysł o nagrodę rywalizowali - Elektromontaż Poznań S.A., PKN Orlen i POCH S.A. Zwyciężył PKN Orlen.

Wśród reprezentantów sektora handlu i usług KRUK S.A. pokonał VAN group i Warszawską Wyższą Szkołę Informatyki, a Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. we Wrocławiu zgarnęło tytuł Lidera Informatyki w sektorze Utilities.

Po 12 latach tytuł Lider Informatyki w kategorii administracja publiczna powrócił do Urzędu Miasta w Szczecinie, który rywalizował w tym roku z Gliwicami i Katowicami. W nowej kategorii - opiece zdrowotnej liderem okazał się Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Nagrodę specjalną za innowacyjne rozwiązania telekomunikacyjne otrzymał Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu. Sponsorem Nagrody Specjalnej Konkursu Lider Informatyki 2010 była firma Exatel. Natomiast nagroda specjalna redakcji Computerworld została przyznana Towarzystwu Miłośników Ziemi Cekcyńskiej.

Przeczytaj za co nagrodzeni zostali:

Bank Pekao SA - Nie ma chyba w Polsce drugiego banku, który przeszedł tyle zmian co Pekao SA, wspieranych oczywiście przez IT.

PKN Orlen - IT jest współtwórcą sukcesów PKN Orlen, naszego jedynego gracza wśród firm najpotężniejszego przemysłu świata, tak wyraźnie aspirującego do roli regionalnego potentata.

Urząd Miasta w Szczecinie - Szczecin jako pierwsze miasto w Polsce tej wielkości ma zintegrowany system zarządzania finansami. Wszystko, aby władze mogły lepiej zarządzać. Efekty już widać.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu - Aby zapewnić jak najlepszą obsługę swoich klientów, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu wdrożyło rozwiązania, które usprawniły pracę większości działów w firmie. Cyfryzacja składowania danych mediów strumieniowych, doskonała łączność, automatyzacja procesów i zaawansowane analizy z użyciem ARIS, systemów klasy BI czy GIS i modelu hydraulicznego to tylko jedne z ciekawszych projektów prowadzonych w tej organizacji.

KRUK SA - Jest firmą, która intensywnie wykorzystuje zdobycze nowoczesnej informatyki. Chociaż branża, w której działa, jest trudna i obrosła wieloma mitami, nie można negować sukcesów, które odnosi dział IT oraz firma jako całość.

Warszawski Instytut Kardiologii - Instytucja ta jest z pewnością jedną z najlepiej zarządzanych i najlepiej zinformatyzowanych placówek służby zdrowia w Polsce. Na serce lepiej nie chorować, ale jeśli już, to tylko tu.

Zapraszamy do galerii zdjęć z Gali Liderów Informatyki


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: