Znana specyfikacja Radeona HD 2900 XT

Z nieoficjalnych informacji jakie można przeczytać w Internecie wiemy już jaką specyfikację będzie miał topowy model nowych Radeonów HD 2000, czyli wersja HD 2900 XT.

Procesor znany do niedawna pod kodową nazwą R600 wykonany będzie w technologii 80 nm i zostanie wyposażony w 320 superskalarnych zunifikowanych jednostek obliczeniowych. Interfejs pamięci ma być 512-bitowy, wyposażony w 8-kanałowy kontroler. Z procesorem zostanie zintegrowany mechanizm obsługi CrossFire bez konieczności korzystania z zewnętrznych łączników. Układ w dużym stopniu bazuje na procesorze zastosowanym w konsoli Xbox 360, z tym, że w stosunku do niego ATI dokonało szeregu usprawnień (m.in. wbudowało specjalny procesor wideo UVD (Universal Video Decoder) prawie całkowicie odciążający CPU od zadań związanych z dekodowaniem filmów SD i HD).

W procesorze znajdziemy także sprzętowo realizowaną Tesselację, czyli mechanizm dokonujący na drodze sprzętowej podziału trójkątów na mniejsze elementy, a przez to zwiększający szczegółowość obrazu bez niekorzystnego wpływu na wydajność generowania obiektów 3D.

W karcie zastosowany ma być nowy tryb wygładzania, tzw. Custom Filter AA (CFAA), który maksymalnie można ustawić na 24x. Także tryby 8x MSAA zostały całkowicie zmodyfikowane, teraz maja oferować o wiele lepszą jakość obrazu. Karty mają obsługiwać standard HDMI przesyłając jednocześnie obraz i dźwięk (w procesor graficzny wbudowano układ audio). Niestety implementacja HDMI to wersja 1.2, w związku z czym oferująca bardzo ograniczone możliwości (m.in. obsługa jedynie dźwięku 5.1 standardowych trybów DD i DTS).

Częstotliwość pracy rdzenia to 742 MHz, natomiast 512 MB pamięci GDDR3 - 1,65 GHz. W komplecie z kartą każdy ma otrzymać 3 gry firmy Valve, m.in. Half Life 2: Episode Two.

Zużycie energii przez kartę oscyluje wokół 200 W.