Znany czy nie - zamykamy!

Wydany po raz pierwszy 17 listopada 1985 roku, dziś, po dwudziestu latach istnienia w znajdującej się obok nas elektronicznej rzeczywistości, kończy swe życie kontrowersyjny magazyn (e-zine) "Phrack". Wystarczało nieco ponad 60 wydań, by pismo zostało uznane za manifest hakerskiego podziemia - na jego łamach publikowane były materiały dotyczące m.in. zabezpieczeń kryptograficznych czy phreakingu.

Pismo zostało stworzone przez dwóch hakerów ukrywających się za pseudonimami "Taran King" i "Knight Lightning". "Phrack" znany jest nie tylko z opublikowania "Manifestu hakera", ale także z zamieszczenia informacji na temat działania numeru 911, powszechnie dostępnego numeru alarmowego w Stanach Zjednoczonych. Ta ostatnia sprawa zakończyła się procesem, ostatecznie zresztą umorzonym.

Magazyn tworzony był przez zapaleńców i znajdowało się w nim wszystko, co mogło zainteresować potencjalnego maniaka komputerów. Artykuły omawiały zarówno aspekty prawne hakingu, jak też szpiegowanie czy funkcje nowoczesnej elektroniki.

Ostatnie, 63. wydanie magazynu zostanie udostępnione publiczności w czasie Defconu i What The Hack?, w lipcu bieżącego roku. Po konferencjach jego zawartość znajdzie się także na głównej witrynie pisma.

Więcej informacji: witryna Phracka


Zobacz również