Zobacz News Bar i inne nowości w Windows 10

Nowy build Windows 10 dla uczestników programu Insider pokazuje nam nowe elementy, jakie znajdą się w systemie. Zobacz, czego można się spodziewać w przyszłości.


Windows 10 Insider build 19603 jest dostępny w szybkim kręgu (Fast Ring). Wprowadzone w nim nowości nie są przeznaczone dla konkretnej wersji systemu - mogą pojawić się po najbliższej dużej aktualizacji lub po kolejnej, a nawet później w tym lub przyszłym roku. Jednak kto korzysta z programu Windows Insider, ma okazję już teraz sprawdzić ich działanie w praktyce.

Microsoft News Bar

Zobacz News Bar i inne nowości w Windows 10

Microsoft odświeżył swoją aplikację prezentującą wiadomości. Jej nazwa została zmieniona z dotychczasowej Microsoft News na Microsoft News Bar. Obecna wersja (oznaczona jako beta) to przede wszystkim nowe źródła wiadomości dla użytkowników anglojęzycznych. Microsoft korzysta teraz z takich, jak The Washington Post, The New York Times, itp. Dzięki temu wszystkie wiadomości, którymi żyje świat, zgromadzone są wygodnie w jednym miejscu, należy jednak zauważyć, że część z nich wyświetlana jest w zakładce "Informacje" przeglądarki Edge.

Zobacz również:

Aby korzystać z Microsoft News Bar, nie musisz być uczestnikiem programu Windows Insider - aplikację w wersji beta można pobrać z Microsoft Store. Zwraca uwagę możliwość dostosowania newsów - można je ustawić tak, aby nie wyświetlały grafik, a sam tekst, albo samo zdjęcie z towarzyszeniem tytułu newsa. Microsoft zapowiada, że w przyszłości poszerzy swój serwis informacyjny o pogodę i sport.

Ulepszone mechanizmy oczyszczania dysku

Zobacz News Bar i inne nowości w Windows 10

Nie wiadomo jeszcze, co konkretnie zostało zmienione w tej znanej funkcji, jednak producent zapewnia, że będzie ona teraz dokładniejsza oraz ma wyświetlać rekomendacje związane z usuwaniem zbędnych plików. Użytkownik będzie mógł z nich skorzystać lub po prostu je zignorować. Przy rekomendacjach zostaną wyświetlone informacje, ile miejsca na dysku zyska się dzięki usunięciu plików z wybranego folderu. W sumie nie jest to jakaś wielka nowość, ale może być konkurencyjnym rozwiązaniem dla programów do optymalizacji, które usuwają z dysków zbędne pliki.

Wsparcie dla plików Linux

W Eksploratorze Windows pojawił się pingwinek, będący oficjalną "twarzą" dystrybucji Linux. Nazywa się Tux, zaś jego pojawienie się oznacza wsparcie dla plików z tego otwartego systemu. Było on już dostępne wcześniej, ale teraz kliknięcie na pingwina sprawi, że zostaną wyświetlone wszystkie dostępne na maszynie pliki dla danej dystrybucji. Dla osób korzystających z Linuxa będzie to bardzo wygodne rozwiązanie.

Zobacz News Bar i inne nowości w Windows 10

Wsparcie dla formatu Canon CR3

Zobacz News Bar i inne nowości w Windows 10

Ostatnia warta uwagi nowość to wprowadzenie wsparcia dla używanego przez aparaty fotograficzne marki Canon formatu CR3. Nie pojawi się jednak osobny rodzaj plików - obsługa CR3 została dodana do mechanizmów odpowiedzialnych z rozszerzenie .raw