Zobacz film prezentujący możliwości platformy Nvidia Tegra 3

Wkrótce na rynku zagoszczą pierwsze tablety korzystające z układu Tegra 3. Dzisiaj możesz się już jednak zapoznać z jego możliwościami oglądając nowy promocyjny film.

Pierwsze smartfony bazujące na platformie Nvidia Tegra 3 (jej kodowa nazwa to Kal-El) nie pojawią się za szybko. Z prawdziwymi możliwościami nowej konstrukcji będziemy się jednak mogli zapoznać już wkrótce, gdy na rynku zadebiutują korzystające z niej tablety.

Prawdopodobnie pierwszym z nich będzie Asus Transformer 2, który powinien zagościć na półkach sklepowych już w przyszłym miesiącu.

Zobacz również:

  • Android 12/Android 12L. Sprawdź, czy twoje urządzenie otrzyma aktualizację [AKTUALIZACJA 6.12.2021]
  • RTX 3070 Ti - gdzie kupisz w Polsce? I za ile? [aktualizacja 06.12.2021]

Nvidia Tegra 3 to układ typu SoC (system-on-a-chip), który korzysta z mocy obliczeniowej czterech rdzeni ARM Cortex A9 (każdy taktowany zegarem 1 GHz) wspomaganego przez piąty rdzeń Cortex A9 (jego nazwa to "Companion"), który pracuje z częstotliwością 500 MHz i przeznaczony jest do wykonywania takich zadań jak np. podtrzymywanie trybu gotowości, czy odtwarzanie muzyki. Rozwiązanie to ma się przyczynić do zmniejszenia zużycia energii, czyli wydłużenia czasu pracy na baterii korzystającego z Tegry 3 urządzenia.

Nowa platforma Nvidii to także zintegrowany układ graficzny. Dysponuje on 12 rdzeniami i cechuje się dużą wydajnością radząc sobie z wyświetlaniem obrazu w rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli. Co więcej, dzięki niemu użytkownik powinien mieć możliwość zabawy z grami w jakości niedostępnej do tej pory dla tabletów. Zapewniana ona jest przez szereg technologii odpowiedzialnych np. za symulację fizyki, czy obsługę Antyaliasingu.

Podsumowując, według Nvidii układ Tegra 3 będzie dysponował trzykrotnie szybszym układem graficznym niż ten, który wykorzystuje chip Tegra 2, natomiast jego ogólna wydajność ma być od niego aż o około 5 razy większa. Ponadto ma on być przy tym bardziej energooszczędny od swojego poprzednika, co powinno pozytywnie wpłynąć na ogromnie ważny parametr, czyli żywotność baterii.

Osoby, które już się nie mogą doczekać tabletów korzystających nowej technologii, mogą zajrzeć do serwisu YouTube, w którym pojawił się właśnie film prezentujący jej możliwości. Zapraszamy do oglądania!

Aktualizacja: 20 października 2011 13:13

Przepraszam za problemy z filmem. Wczoraj działał. Dzisiaj z rana niestety nie było już do niego dostępu. Później przez chwilę znowu można go było oglądać, natomiast obecnie nie jest to możliwe. Znalazłem jednak inny działający link.

Krzysztof Lech