Zobacz interaktywny 22-megapikselowy ekran

Chcesz zobaczyć 13,3-gigapikselowe zdjęcie na interaktywnym 22-megapikselowym ekranie? Zapraszamy!

Testy PC Worlda - projektory

Grupa studentów znajdującego się w północnej Norwegii University of Tromso skonstruowała interesujący system składający się z 28 projektorów (każdy o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli), który pozwala na wyświetlenie na ogromnym ekranie obrazu złożonego z 28 elementów i cechującego się sumaryczną rozdzielczością 7168 x 3072 pikseli.

Co więcej obsługująca system osoba ma możliwość oddziaływania na obraz za pomocą dłoni, bez potrzeby jego dotykania. Jest to możliwe dzięki umieszczonym na podłodze 16 kamerom, które śledzą ich ruch.

Całość dopełnia 30 komputerów, natomiast możliwości systemu bardzo ładnie obrazuje udostępniony przez jego twórców film. Sięgnęli oni po 13,3-gigapiselowe zdjęcie miasta Tromso (stworzone z połączenia 2200 zdjęć wykonanych za pomocą aparatu Canon 40D), które po wyświetleniu przesuwali lub przybliżali/oddalali za pomocą dłoni. Co równie ciekawe, podobny efekt przybliżania/oddalania uzyskiwali poprzez pstryknięcie palcami.

Jeżeli zainteresowało cię to rozwiązanie być może zechcesz również sprawdzić na własne oczy jak wygląda 26-gigapikselowe zdjęcie.