Zobacz jak wygląda Joost - telewizja internetowa twórców Skype'a

Otrzymaliśmy dostęp do wersji beta szumnie zapowiadanej aplikacji Joost, czyli platformy telewizynej przygotowanej przez twórców Kazaa i Skype - Niklasa Zennströma i Janusa Friisa. Jako, że ma to być w zamyśle produkt, który zrewolucjonizuje telewizję, przedstawiamy go w sposób wizualny, najbardziej zbliżony do TV - dzisiaj szereg zrzutów ekranu z opisem, wkrótce - materiał wideo, w którym będzie można zobaczyć jak Joost sprawdza się w akcji.

Joost na naszym łączu redakcyjnym ~10 Megabitów/s działał bardzo sprawnie. Oczywiście taka prędkość jest niespotykana w domowych warunkach. Z naszych informacji wynika, że Joost działa płynnie przy łączu 2Mb. Łącze 512 kilobit/s jest za wolne by korzystać z Joosta.

Wersja którą testowaliśmy (0.9.2) działa sprawnie - przełączenie pomiędzy programami trwa kilka sekund, tyle samo czeka się na pojawienie na ekranie kolejnej pozycji programowej. Jakość obrazu jest dobra. Joost ma w założeniu zastępować tradycyjny telewizor, dlatego domyślnie uruchamia się w trybie pełnoekranowym. Z odległości 1-2 m, jakość obrazu przypomina tą z tradycjnej TV - wszystko zależy jednak od szybkości łącza. Audycje od czasu do czasu przerywane są reklamami, to na nich w przyszłości platforma ma zarabiać.

Joost będzie działał w oparciu o sieć peer-2-peer.

Oczywiście w tego typu rozwiązaniu najważniejsza jest to co będzie pokazywane w poszczegółnych kanałach, czyli tzw. "content". Twórcy Joost podpisali w tym celu szereg umów z producentami TV, m.in. z Viacom (właściciel MTV, Comedy Central, Bet on Jazz) oraz Warner Bros. Obecnie w Joost na terytorium Polski można oglądać między innymi kanały:

-GONG - japońskie animacje

-GameStar TV - gry komputerowe

-The Fence - kanał podróżniczo-przygodowy

-XL - Teledyski z wytwórni XL Recordings (np. The Prodigy)

-The Fight Network - boks

-BDTV - sporty ekstremalne, programy rozrywkowe

-The Soccer Channel - piłka nożna, ale nie całe mecze

-Fifth Gear - kanał popularnego programu motoryzacyjnego

-Bridezillas - kanał dotyczący.. ślubów

-Guiness World Records - Księga rekordów Guinessa

-IndyCar

-MTV Staying Alive

-World Poker Tour

i inne.

Dodatkowo amerykańscy internauci mogą oglądać National Geographic Channel oraz kanał z teledyskami wytwórni Warner Bros.

Instalujemy...

Instalator sprawdza czy nasz kompter spełnia wymagania techniczne aplikacji

Jeśli chcemy korzystać z Joosta - musimy się zgodzić na oglądanie reklam.

...i oglądamy Joosta

Joost uruchamia się w trybie pełnoekranowym i wita nas ekranem logowania.

Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć

Po pierwszym uruchomieniu zostaje wyświetlony film powitalny. Na ekranie nie widać żadnych kontrolek, jedynie obraz wideo. Każde kolejne uruchomienie przypomina włączenie TV, od razu rozpoczyna się pełnoekranowe odtwarzanie kanału, który ostatnio oglądaliśmy.

Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć

Jeden z kanałów dostępnych na Joost dotyczy science-fiction.

Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć