Zobacz jak wygląda Microsoft Exchange 2010

Wśród funkcjonalności Exchange 2010 znajdzie się możliwość rozdzielenia użytkowników między lokalny system a usługę Microsoft Exchange Online.

Dodatkowy wydatek czeka klientów dotychczas korzystających z 32 bitowych serwerów Microsoft Exchange Server 2003. Ponieważ Exchange 2010 jest dostępny tylko w wersji 64 bitowej.

Microsoft zamierza w najbliższym czasie wydać produkty przeznaczone do obsługi komunikacji i wymiany dokumentów w firmie, a mianowicie: Microsoft Exchange Server 2010, Microsoft Office Sharepoint Server 2010, Microsoft Office Communications Server 2010 oraz flagowy pakiet biurowy, czyli Microsoft Office 2010. Sam Exchange Server 2010 jest kluczową częścią systemu; to on pozwoli w pełni wykorzystać większość z głośno reklamowanych usprawnień.

IBM LotusLive iNotes

IBM całkiem niedawno uruchomił usługę LotusLive iNotes, która stanowi bezpośrednią konkurencje dla Google Apps, a także może osłabić rynkową pozycję Exchange 2010. Główny czynnikiem, który będzie dawał przewagę IBM w środowiskach korporacyjnych, będzie cena. Koszt usługi dla jednego użytkownika, to około 36 dolarów rocznie. Inną zaletą aplikacji IBM jest jej bezpieczeństwo.

By przyciągnąć klientów, Exchange 2010 oferuje nowe możliwości. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o usprawnieniach w zarządzaniu wiadomościami: archiwizacji e-maili, rozbudowaniu mechanizmu wyszukiwania oraz zautomatyzowanym zarządzaniu uprawnieniami - scentralizowanym zbiorze polityk konfigurowanych przez użytkownika, pozwalającym, przykładowo, szyfrować przesyłane wiadomości bez ingerencji osób biorących udział w komunikacji. Innym obszarem, który przeszedł znaczne usprawnienia, jest zdalny dostęp do systemu.

W końcu poprawiono OWA (Outlook Web Access) i to do tego stopnia, że zgodnie z zapowiedziami Microsoftu powinien poprawnie działać także w przeglądarkach FireFox i Safari, a nie jak dotąd tylko w Internet Explorerze. Poprawki wprowadzono do voice mail, dodano możliwość dzielenia kalendarza z zewnętrznymi partnerami (o ile korzystają z Exchange 2010 i znajdują się w federacji), prowadzona jest także współpraca z producentami urządzeń przenośnych, nawet z Google. Wszystko, aby zapewnić odpowiedni poziom funkcjonowania systemu.

Więcej informacji i filmy prezentujące możliwości Exchange 2010 na Computerworld.pl.