Zobacz, jak wyglądają dwie łączące się galaktyki!

Obraz z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a z tego tygodnia pokazuje dwie galaktyki, które łączą się w jedną - siła ich grawitacji przyciąga je do siebie.

fot. ESA/Hubble & NASA, J. Dalcanton

Te dwie galaktyki, NGC 5953 i NGC 5954, są tak blisko siebie, że mają też jedną wspólną nazwę - Arp 91. Znajdujący się w odległości 100 milionów lat świetlnych od nas obiekt daje nam poznać ekstremalne warunki, jakie mogą wystąpić, gdy dwie ogromne galaktyki zderzą się ze sobą.

Obie galaktyki tworzące Arp 91 są galaktykami spiralnymi, tak jak nasza Droga Mleczna, ale na zdjęciu wydają się mieć różne kształty. Wynika to z kątów, pod jakimi oglądamy je z Ziemi.

Zobacz również:

  • Jak oglądać lot ogromnej asteroidy, która przemknie obok Ziemi?
  • Tajemniczy obiekt kosmiczny cały czas wybucha
  • ​​NASA: Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wystartuje w tym tygodniu

Kiedy galaktyki łączą się w ten sposób, skutki mogą być albo destrukcyjne, albo może powstać nowa galaktyka.

Naukowcy piszą:

NGC 5953 wyraźnie ciągnie za sobą NGC 5954. Ogromne przyciąganie grawitacyjne tych dwóch galaktyk powoduje, że wchodzą one w interakcje. Takie grawitacyjne interakcje są powszechne i stanowią ważną część ewolucji galaktyk. Większość astronomów uważa, że kolizje pomiędzy galaktykami spiralnymi prowadzą do powstania innego typu galaktyk, znanych jako galaktyki eliptyczne.

Jednak te niezwykle energetyczne i masywne zderzenia zachodzą w czasie, który przewyższa ludzkie życie. Odbywają się one na przestrzeni setek milionów lat, więc nie powinniśmy oczekiwać, że zobaczymy nową galaktykę Arp 91 za naszego życia!

Polecamy: Canon wymyśla podwójny obiektyw 3D. Zobacz zdjęcia!

Źródło: digitaltrends.com