Zobacz jak zbudować projektor za dolara

Projektor to wciąż dosyć kosztowne rozwiązanie. Istnieje jednak sposób na zbudowanie takiego urządzenia przy wykorzystani rzeczy, które bez trudu można znaleźć w praktycznie każdym gospodarstwie domowym.


Jeden z użytkowników serwisu Instructables, podpisujący się jako "iamaledgend", opublikował interesujący artykuł pod wszystko tłumaczącym tytułem "Jak zbudować projektor dla twojego iPoda/iPhone'a za około 1 USD".

Niezbędne podzespoły

Aby przystąpić do budowy własnego taniego projektora należy według "iamaledgenda" najpierw zgromadzić jego niezbędne podzespoły:

- pudełko po butach

- srebrną taśmę klejącą (może być jakakolwiek inna byleby nie przezroczysta)

- szkło powiększające

- nóż

- mazak

- klocki LEGO (mogą być oczywiście też inne podobne klocki)

- pistolet z klejem na gorąco (można taki kupić za nieco ponad 20 zł; lepszym wyjściem jest pożyczenie)

Jak widać są to rzeczy, które można znaleźć w domu, a jeżeli nawet nie, to zakup ich nie powinien znacząco uszczuplić kieszeni "inwestora".

Przystępujemy do budowy

Jak wygląda budowa projektora? Na tyle prosto, że każdy powinien sobie z nią poradzić. Z jednej strony pudełka wycinamy otwór na lupę, którą trzeba w nim osadzić przy wykorzystaniu kleju, klocka LEGO oraz szarej taśmy klejącej. W odpowiedniej odległości (oczywiście dalej operujemy wewnątrz pudełka) należy natomiast umieścić na platformie zbudowanej z klocków LEGO iPoda/iPhone'a. Wszelkie przeszkadzające otwory należy zakleić taśmą, aby do środka "projektora" nie wpadało zewnętrzne światło.

No i..."pudełkowy projektor" gotowy!

Trzeba jeszcze pamiętać o jednej rzeczy. Otóż wyświetlany obraz będzie do góry nogami, więc aby to zmienić, należy iPoda/iPhone'a po prostu odwrócić.

Dokładną instrukcje przedstawiającą poszczególne etapy budowy "pudełkowego projektora" znajdziecie pod tym adresem.

Przydatne uwagi

Oczywiście uzyskany w ten sposób obraz pozostawia wiele do życzenia. Aby był jednak jak najlepszy "iamaledgend" podzielił się kilkoma przydatnymi radami:

- ustaw najwyższą jasność na ekranie iPoda/iPhone'a

- wyświetlaj obraz w bardzo ciemnym pomieszczeniu

- aby uzyskać większy obraz odsuń projektor od ściany/ekranu, na którym go wyświetlasz

- staraj się wyświetlać obraz na białej ścianie.

Niestety "iamaledgend" nie udostępnił zdjęć, które przedstawiałyby uzyskany przez niego obraz. Kilku czytelników zbudowało jednak własne projektory twierdząc, że jest on ciemny. Jeden z nich pochwalił się nawet efektem swojej pracy (patrz zdjęcie na górze artykułu).

Nie zmienia to jednak faktu, że "pudełkowy projektor" działa. Warto więc pokusić się o jego budowę chociażby ze względu na możliwość "liźnięcia" podstaw optyki. Ja w każdym razie na pewno w jakiś wolny weekend spróbuję. A wy?

Na koniec jeszcze jednak istotna informacja. Otóż zamiast iPoda/iPhone'a można oczywiście wykorzystać np. smartfona z Androidem;-)

_______

Jeżeli projektor ci nie wystarcza, być może skusisz się na zbudowanie własnego kina domowego? jak tego dokonać, dowiesz się z poniższego filmu: