Zobacz pierwszą transmisję 3D z kosmosu

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przeprowadziła pierwszą transmisję z przestrzeni kosmicznej, którą przeprowadzono na żywo z wykorzystaniem technologii 3D. Fragment trójwymiarowego przekazu z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej możecie obejrzeć jeśli dysponujecie anaglificznymi okularami 3D.

6 sierpnia astronauci użyli kamery ERB-2 (Erasums Recording Binocular), by wykonać nagrania wewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Film przedstawiający astronautę NASA Rona Garana bawiącego się modelem naszej planety był na żywo transmitowany na Ziemię do centrum badań i technologii w Holandii.

Kamera ERB-2 ma niewielkie rozmiary i pozwala na nagrywanie filmów trójwymiarowych oraz robienie zdjęć o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli. ERB-2 to druga generacja kamer stereoskopowych Europejskiej Agencji Kosmicznej stworzona przez holenderską firmę Cosine BV i włoską Techno System.

Zobacz również:

  • Niesamowite zdjęcia Ziemi zrobione w tym tygodniu
  • Tak wygląda zachód słońca na Marsie

Naukowcy liczą na to, że efekt 3D sprawi, że widzowie transmisji z przestrzeni kosmicznej poczują się tak, jakby faktycznie tam byli. ESA będzie umieszczać nowe filmy wideo na swoi kanale w serwisie YouTube.

Kamera ERB-2 ma również bardziej praktyczne zastosowanie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Będzie wykorzystana m.in. podczas misji astronautów poza stacją, które wymagają spacerów w przestrzeni kosmicznej. Użyta będzie także do nagrywania prac wykonywanych przy pomocy robotów.