Zombie; to nie jest zwykła zaraza, to epidemia!

Komputerowy świat ogarnia morowa zgnilizna. Coraz więcej maszyn jest zarażanych i zmienianych w bezwolne zombie, rozprzestrzeniające złośliwe oprogramowanie na kolejne ofiary. Znany egzorcysta, producent oprogramowania antywirusowego McAfee donosi, że w drugim kwartale 2005 liczba infekcji wzrosła czterokrotnie! Ponadto, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku, choroba zaatakowała o 60% więcej pecetów niż w całym 2004.

Sasser - Jeden z nosicieli

Najsłynniejszy ostatnio robak, Sasser, wywołał globalne szkody, a jego twórca stał się poszukiwanym na całym świecie przestępcą - Microsoft wyznaczył nawet nagrodę 250 tys. USD za dostarczenie informacji umożliwiających identyfikację programisty, który umieścił Sassera w sieci. Jak się okazało był nim 19 letni obecnie (wirus ma już dwa lata) Sven Jaschan. Został osądzony i skazany jednak ostatecznie uniknął więzienia.

Zarażone i dołączone do tzw. Botnetu komputery używane są często do kradzieży tożsamości, dystrybucji i instalacji oprogramowania szpiegującego oraz rozsyłania spamu (Więcej o botnetach: Maszyny zombie w natarciu). Mimo skali zagrożenia i walki, jaką podejmują administracje rządowe wielu państw, raport McAfee nie pozostawia złudzeń, działania te są z góry skazana na porażkę.

"Mimo że Kongres (amerykański organ ustawodawczy) pracuje nad czterema ustawami anty-spyware, sądzimy, że problem będzie coraz większy" - powiedział w oświadczeniu prasowym Vincent Gullotto, wiceprezes McAfee, podkreślając, że w okresie 3 miesięcy wstecz, liczba programów instalowanych bez wiedzy użytkowników wzrosła o 12% (jednym z najnowszych jest Bagle.BQ) a liczba wykrytych i niezałatanych dziur w oprogramowaniu zabezpieczającym - o 5%. Prawda jest taka, że jedyną metodą na względne bezpieczeństwo jest kontrola nad tym co robią użytkownicy i regularne sprawdzanie czy nie jest się zombie.

Zobacz również:

Dane dostarczone przez McAfee sygnalizują jeszcze jedne problem. Zombiefony. Naukowcy firmy odkryli nowe metody na przejęcie kontroli nad "komórkami". Napastnik może uzyskać władzę nad telefonem poprzez protokół bezprzewodowy Bluetooth i wykorzystać urządzenie do tych samych celów do których używane są Zombie PC.

Więcej informacji: McAfee