Zoo Tycoon 2

Biznesmen z łopatą w dłoni.


Biznesmen z łopatą w dłoni.

Zarządzanie ogrodem zoologicznym? Toż to dziecinada. Tu posadzisz drzewko, tam umieścisz zwierzątko. Na koniec wytyczysz ścieżkę i czekasz na kasę płynącą z kieszeni rodziców zabierających pociechy na weekendowy spacer. Hola, hola, nie tak łatwo! Wbrew pozorom jest to znacznie bardziej skomplikowane zadanie. Utrzymanie ZOO i stworzenie z niego intratnego biznesu może nastręczyć nie lada problemów.

Podaj cegłę

Zoo Tycoon 2

ZOO opustoszało po tym jak ogłoszono, że lew wyszedł z klatki i dotychczas nie wrócił.

Budujemy nowe ZOO, jeszcze jedno nowe ZOO... Ale to nie wszystko. Trzeba się zdrowo nakombinować, by zdobyć pieniądze i zadowolić zarówno zwierzęta, jak i gości. Każdego zwierzaka trzeba kupić i dołączyć do niego partnera, by nie czuł się samotny. Wszystkie okazy należy umieścić na możliwie największych wybiegach imitujących przy tym ich naturalne środowisko. Tu przydaje się opcja będąca nowością w tej serii gier, czyli pędzel biomiczny, który pozwala na zamalowanie wybranego terenu podłożem i roślinnością pochodzącą z odpowiedniego regionu świata. Dzięki poradom opiekuna i zoopedii łatwo się zorientować, w jakich warunkach dany gatunek lubi przebywać.

Odrębną grupą istot, z którymi musisz się liczyć, są zwiedzający. Ich satysfakcja gwarantuje ci bowiem zyski! Goście, podobnie jak zwierzęta, są straszliwie marudni i co chwila mają nowe życzenia. Postawisz dla nich budki z hamburgerami i place zabaw, a ci zaczynają domagać się restauracji, większych toalet, fontann i diabli wiedzą, czego jeszcze. Masz im to wszystko fundować, a kasa świeci pustkami. Co gorsze, większość obiektów trzeba dopiero opracować, co dodatkowo kosztuje. Wyciskasz więc kasę z czego się da: oszczędzasz na ogrodzeniach, wykorzystując naturalne ściany skalne, a nawet sprzedajesz drzewa i chwasty porastające teren parku. Planowanie zabudowy tak, by była tania, bezpieczna i satysfakcjonująca, jest nie lada wyzwaniem.

Idźcie i rozmnażajcie się

Zoo Tycoon 2

Love story. Panda A kocha pandę B i chce mieć z nia pande C

Trybów gry jest sporo. Misje w kampani narzucają budowę ogrodu w określonym regionie. Pozostałe tryby dają do wyboru wszystkie zakątki świata z rozmaitym klimatem i ukształtowaniem terenu. Warto jednak powalczyć w kampanii, bowiem etapy nagradzane są ciekawymi bonusami.

Ważnym elementem rozgrywki są programy hodowlane. Jeśli zapewnisz zwierzętom najlepsze warunki i opiekę, zaczną się rozmnażać. Gdy stado staje się liczne i przeznaczony dla niego wybieg przestaje wystarczać, wypuszczasz zwierzaka na wolność lub oddajesz do innych ogrodów zoologicznych. Niestety - za darmo. Ciekawe, czemu ty musisz płacić za sprowadzane zwierzęta. Hmm...

Zaletą gry jest fakt, że zwierzaki są przedstawione z pełnym realizmem. Docenisz to, gdy postanowisz wejść do swojego ZOO, przechodząc na tryb widoku z pierwszej osoby. Zastępujesz wówczas jednego z opiekunów zwierząt i sam spełniasz jego funkcje: myjesz, karmisz i leczysz podopiecznych.

Słoń na drzewie

Obserwując stworzonka możesz odnieść wrażenie, że są prawdziwe. Każde z nich ma cały szereg naturalnych zachowań. Uwzględniają one elementy, o jakie wzbogaciłeś dany wybieg: zwierzęta kąpią się w wodzie lub włażą na drzewa. Najlepsze jest to, że choćbyś myślał, iż odkryłeś w grze wszystko, zwierzaki zawsze potrafią cię zaskoczyć!

Wciąga i prowokuje ambicję. Jest też mnóstwo dodatkowych obiektów do pobrania gratis z oficjalnej strony. Inne gry ekonomiczne wysiadają!

Mal

Zoo Tycoon 2

Producent: Blue Fang Games

Polski wydawca: CD Projekt

Cena: 99,90 zł

Wymagania: CPU 733 MHz 256 MB RAM, grafika 16 MB

Plusy: realizm, mnogość opcji, obszerność informacji pomocniczych

Minusy: - zbyt krótka kampania