Zoom oskarżony o oszustwa w zakresie ochrony prywatności oraz błędy w zabezpieczeniach!

Pozew pojawił się po zakazaniu wykorzystywania Zoom w agencjach oraz dużych przedsiębiorstwach. Zoom zmaga się z rzekomymi lukami prawnymi i naruszeniami prywatności.

Firma Zoom Video Communications Inc. została oficjalnie oskarżona przez jednego z akcjonariuszy o ukrywanie wad w swojej aplikacji do obsługi wideokonferencji.

Zoom oskarżony o oszustwa w zakresie ochrony prywatności oraz błędy w zabezpieczeniach!

Źródło: zoom.com

Rozwiązanie zmaga się z wieloma lukami w zabezpieczeniach, które zostały ujawnione po lawinowym wzroście popularności aplikacji do przeprowadzania wideo rozmów.

W sądzie federalnym w San Francisco złożono we wtorek złożono wniosek o ukrywanie prawdy o niedociągnięciach w szyfrowaniu wykorzystywanym w aplikacji Zoom. Mowa między innymi o podatność na ataki hakerów, a także o nieautoryzowane ujawnianie danych osobowych podmiotom trzecim takim, jak Facebook.

Pozew zbiorowy został złożony przez inwestora Michael'a Drieu po tym, jak w sieci pojawiło się mnóstwo informacji oraz wypowiedzi ekspertów na temat niedoskonałych zabezpieczeń Zoom'a.

Mimo wielu problemów Zoom odnotował wzrost kursu akcji o 67 procent w ciągu ostatniego roku. Stało się tak ze względu na ogromny wzrost popularności i znaczenia aplikacji do wideo rozmów w dobie koronawirusa.

Od pewnego czasu kolejne firmy oraz agencje państwo zakazują korzystania z aplikacji Zoom. We wtorek Tajwan oficjalnie zakaz korzystania z aplikacji Zoom. To pierwszy na świecie zakaz wydany przez rząd.

Dyrektor generalny Zoom przyznał się do błędów i przeprosił za uchybienia. Yuan przyznał, że firma nie spełniła oczekiwań związanych z prywatnością oraz bezpieczeństwem. Liczne błędy i niedopatrzenia spowodowały, że nagrania ze spotkań wyciekły do sieci, a użytkownicy usługi borykają się ze zjawiskiem nazwanym Zoombombingiem.

Dodatkowym ciosem było ujawnienie, że firma korzysta z Chińskich serwerów.

Obecnie Zoom wstrzymał rozwój nowych funkcji i skupia się na poprawie bezpieczeństwa i łataniu luk. Firma zamierza wprowadzić szyfrowanie end-to-end, ale potrwa to jeszcze wiele miesięcy.

Autorzy oprogramowania tłumaczą się nagłym wzrostem liczy użytkowników z około 10 milionów w 2019 roku do ponad 200 milionów obecnie.

Czy Zoom przetrwa pandemie koronawirusa? To okaże się w nabliższych miesiącach.

Sprawdź, ile kosztuje Acer Swift 1 - tani laptop do wideo konfernecji.

Źródło: bloomberg.com