Zoom oskarżony o oszustwa w zakresie ochrony prywatności oraz błędy w zabezpieczeniach!
-
- 08.04.2020, godz. 09:24
Pozew pojawił się po zakazaniu wykorzystywania Zoom w agencjach oraz dużych przedsiębiorstwach. Zoom zmaga się z rzekomymi lukami prawnymi i naruszeniami prywatności.
Firma Zoom Video Communications Inc. została oficjalnie oskarżona przez jednego z akcjonariuszy o ukrywanie wad w swojej aplikacji do obsługi wideokonferencji.

Źródło: zoom.com
Rozwiązanie zmaga się z wieloma lukami w zabezpieczeniach, które zostały ujawnione po lawinowym wzroście popularności aplikacji do przeprowadzania wideo rozmów.
W sądzie federalnym w San Francisco złożono we wtorek złożono wniosek o ukrywanie prawdy o niedociągnięciach w szyfrowaniu wykorzystywanym w aplikacji Zoom. Mowa między innymi o podatność na ataki hakerów, a także o nieautoryzowane ujawnianie danych osobowych podmiotom trzecim takim, jak Facebook.
Pozew zbiorowy został złożony przez inwestora Michael'a Drieu po tym, jak w sieci pojawiło się mnóstwo informacji oraz wypowiedzi ekspertów na temat niedoskonałych zabezpieczeń Zoom'a.
Mimo wielu problemów Zoom odnotował wzrost kursu akcji o 67 procent w ciągu ostatniego roku. Stało się tak ze względu na ogromny wzrost popularności i znaczenia aplikacji do wideo rozmów w dobie koronawirusa.
Od pewnego czasu kolejne firmy oraz agencje państwo zakazują korzystania z aplikacji Zoom. We wtorek Tajwan oficjalnie zakaz korzystania z aplikacji Zoom. To pierwszy na świecie zakaz wydany przez rząd.
Dyrektor generalny Zoom przyznał się do błędów i przeprosił za uchybienia. Yuan przyznał, że firma nie spełniła oczekiwań związanych z prywatnością oraz bezpieczeństwem. Liczne błędy i niedopatrzenia spowodowały, że nagrania ze spotkań wyciekły do sieci, a użytkownicy usługi borykają się ze zjawiskiem nazwanym Zoombombingiem.
Dodatkowym ciosem było ujawnienie, że firma korzysta z Chińskich serwerów.
Obecnie Zoom wstrzymał rozwój nowych funkcji i skupia się na poprawie bezpieczeństwa i łataniu luk. Firma zamierza wprowadzić szyfrowanie end-to-end, ale potrwa to jeszcze wiele miesięcy.
Autorzy oprogramowania tłumaczą się nagłym wzrostem liczy użytkowników z około 10 milionów w 2019 roku do ponad 200 milionów obecnie.
Czy Zoom przetrwa pandemie koronawirusa? To okaże się w nabliższych miesiącach.
Sprawdź, ile kosztuje Acer Swift 1 - tani laptop do wideo konfernecji.
Źródło: bloomberg.com