Zoomifyer

Współczesne witryny internetowe zawierają wiele grafik, które wzbogacają treść i ułatwiają odbiór zawartego w nich przekazu. Pomimo iż średnia przepustowość łącza użytkowników Internetu zwiększyła się wielokrotnie w porównaniu z tym, co było normą kilka lat temu, to nadal podstawowym formatem do publikacji fotografii w Internecie jest JPEG - wydajna metoda kompresji, która pozwala mocno ''odchudzić'' zdjęcia - jednak kosztem jakości.


Współczesne witryny internetowe zawierają wiele grafik, które wzbogacają treść i ułatwiają odbiór zawartego w nich przekazu. Pomimo iż średnia przepustowość łącza użytkowników Internetu zwiększyła się wielokrotnie w porównaniu z tym, co było normą kilka lat temu, to nadal podstawowym formatem do publikacji fotografii w Internecie jest JPEG - wydajna metoda kompresji, która pozwala mocno ''odchudzić'' zdjęcia - jednak kosztem jakości.

Zoomifyer

Znacznie lepsze i bardziej zaawansowane metody, jak chociażby PNG czy JPEG2000, nie przyjęły się do dzisiaj i są stosowane przez twórców stron bardzo sporadycznie.

Publikacja zdjęć o wysokiej rozdzielczości w Internecie ograniczona jest więc do ilustracji o dużym stopniu kompresji, co odbija się niekorzystne na ich jakości lub wymusza znaczne zmniejszenie rozmiaru zdjęcia. Żaden profesjonalny webmaster nie każe odwiedzającym czekać na wyświetlenie się 15-megabajtowego zdjęcia. Pojawiła się jednak technologia, która sprawia, że zdjęcia o bardzo wysokiej rozdzielczości mogą być bez ograniczeń publikowane na stronach internetowych.

Technologia Zoomify umożliwia bowiem prezentację w Internecie obrazów dwu- i trójwymiarowych, włączając w to zdjęcia satelitarne o bardzo wysokiej rozdzielczości, zdjęcia lotnicze, mapy cyfrowe, zdjęcia mikroskopowe oraz każdy inny rodzaj danych cyfrowych, zapisanych w formacie rastrowym, np. JPG, GIF, BMP, PSD, TIFF, PCT, FPX, PNG i SGI o rozmiarach nawet kilkunastu gigabajtów.

Zoomifyer
Zoomifyer

Producent gwarantuje, że duże zdjęcia nie wymagają większej przepustowości łącza i nawet na łączu 128kb/s (które obecnie nie jest niczym niezwykłym) zdjęcia pokazują się w miarę szybko bez zbędnego czekania.

Za pomocą aplikacji z serii Zoomifyer można dokonać niemal kompletnej obróbki obrazów o bardzo dużych rozdzielczościach, a także konwersję, publikację oraz ich przeglądanie na stronie internetowej.

Jak to działa?

Zoomifyer
Zoomifyer
Enkoder zawarty w aplikacjach Zoomifyer automatycznie tworzy dużo kopii przetwarzanego obrazu w wielu rozdzielczościach - warstwach, zaczynając od rozdzielczości obrazu źródłowego, aż do miniatury. Następnie każda warstwa jest dzielona na wiele małych kawałków "tiles" (tryb mozaikowania). Wszystkie kawałki z każdej warstwy są przechowywane w katalogu jako pliki JPEG lub zostaje utworzony jeden nowy plik (jest to opcjonalna metoda nazwana One-File). Wszystkie kawałki obrazu są odpowiednio indeksowane. Są one zorganizowane w strukturę piramidy, zaczynając od miniatury, poprzez kolejne warstwy, aż do najwyższej rozdzielczości.

Podczas oglądania przekonwertowanego obrazu przeglądarką Zoomify Flash Viewer (może to być również przeglądarka Quick Time lub Java Viewer) lokalizuje, dekompresuje, udostępnia i wyświetla tylko wybrany przez użytkownika fragment obrazu. Gwarantuje to szybkie dostarczenie fotografii do komputera oglądającego. Zdjęcie takie może być przybliżane w trybie rzeczywistym (pojawiają się niewidoczne wcześniej szczegóły), oddalane i obracane.

Seria aplikacji Zoomifyer

Zoomifyer

W zależności od potrzeb webmaster może zastosować wybrane narzędzie Zoomifyer. Do podstawowej edycji zdjęć rastrowych o wysokiej rozdzielczości wystarczy darmowa aplikacja Zoomifyer EZ. Dzięki niej każdy może w łatwy sposób opublikować na swojej stronie internetowej tego typu obrazy. Aplikacja ta nie jest skomplikowana ani trudna w obsłudze, a pozwala na uzyskanie ciekawych wyników. Można ją pobrać ze strony producenta (http://www.zoomify.pl ).

Zoomifyer for Flash pozwala projektantom internetowym na integrację ilustracji o dowolnie dużych rozmiarach i rozdzielczościach z filmem zapisanym w technologii Flash.

Zoomifyer Enterprise, oprócz podstawowych możliwości obróbki i publikacji grafiki rastrowej o bardzo wysokiej rozdzielczości, ma zintegrowany system ZAS, czyli Zoomify Annotation System. Narzędzie to umożliwia nanoszenie przez użytkownika plakietek (labels), rysunków (polygons), adnotacji, opisów, notatek oraz odsyłaczy internetowych na obraz w trybie rzeczywistym, bezpośrednio na stronie internetowej. Adnotacje są zapisywane w pliku XML za pomocą skryptów ASP lub PHP.

Zoomifyer VR umożliwia powiększanie wybranych fragmentów strumieniowej transmisji, obiektów trójwymiarowych oraz zdjęć panoramicznych w czasie rzeczywistym.

Zoomifyer
Zoomifyer

Podstawowa wersja Zoomifyer dostępna jest bezpłatnie. Ceny pozostałych wersji kształtują się następująco:

- Zoomifyer Extension - 99 USD

- Zoomifyer for Flash - 129 USD

- Zoomifyer Enterprise - 795 USD

- Zoomifyer VR - 249 USD.

Czasami miałem żal do twórcy strony, że umieścił na niej tak małe ciekawe zdjęcie miasta. Nie mniej jednak na niektórych fotografiach można było "zejść" do poziomu, na którym rozpoznawalna była marka samochodu... ale ja chciałbym jeszcze popatrzyć, kto siedzi za jego kierownicą...

produkt: Technologia i aplikacje Zoomify

producent: Zoomify Inc,http://www.zoomify.com

cena brutto: Zoomifyer EZ - bezpłatny

konkurenci: ZoomView Adobe, ZOOMImage

kontakt: Zoomify,http://www.zoomify.pl

za:

Szybkość wyświetlania ilustracji o dużych rozdzielczościach, łatwość implementacji na stronie WWW, integracja z filmami Flash, wsparcie ActionScript API, punkty aktywne hotspots (tekst, grafika, odsyłacze URL).

przeciw:

Brak.

Technika Zoomify stosowana jest przez wiele serwisów internetowych:

Muzeum Sztuki w Filadelfii - wystawa obrazów "Manet i morze" -http://www.philamuseum.org/exhibitions/exhibits/manet

Historia Anatomii Człowieka, sekcję amerykańskiego serwisu National Library of Medicine -http://www.nlm.nih.gov/exhibition/historicalanatomies/home.html

Assosiated Press - zdjęcia satelitarne Bagdadu podczas wojny -http://customwire.ap.org/dynamic/files/specials/interactives/satellite_photos/baghdad0401.html?SITE=AP

Center of Comparative Medicine przy Uniwersytecie Kalifornijskim -http://balac.ods.org/ztest/image2

Space Imaging - kopalnia przeróżnych zdjęć lotniczych i satelitarnych miast i regionów na Ziemi, a nawet i fotografii kosmicznych Marsa - http://www.spaceimaging.com