Zoptymalizuj swój Pulpit Windows

Monitory komputerowe, nawet te 24-calowe i większe, można obecnie kupić w bardzo przyzwoitych cenach. Z drugiej strony coraz więcej osób korzysta z komputerów przenośnych, które przecież oferują niewielkie wyświetlacze. Bez względu jednak na wielkość ekranu, na rynku dostępne są darmowe i niezbyt drogie narzędzia, dzięki którym mogą one zaoferować znacznie więcej możliwości.


Nie musisz zazdrościć użytkownikom Linuksa

Użytkownicy Linuksa są od dawna zaprzyjaźnieni z wirtualnym pulpitem, dzięki któremu nie muszą się w żadnym momencie martwić, że zabraknie im miejsca. Rozwiązanie to zapewnia im dużą swobodę, którą często skrzętnie wykorzystują tworząc cztery (i więcej) wirtualne pulpity.

Pomimo tego, że Windows nie oferuje wbudowanej funkcji wirtualnego pulpitu, nie musisz patrzeć na nich z zazdrością. Istnieją bowiem darmowe narzędzia, dzięki którym również będziesz mógł skorzystać z komfortu jaki oferuje możliwość pracy z wieloma pulpitami.

Dobrymi przykładami takich narzędzi są programy VirtuaWin i Dexpot. Pierwszy z nich jest bardzo szybki, natomiast drugi oferuje ścisłą integrację z Windows (umiejscawia się domyślnie na pasku zadań) oraz kilka przyjemnych efektów wizualnych.

Pobierz: VirtuaWin

Pobierz: Dexpot

Jeżeli jednak masz wystarczająco miejsca na pulpicie, być może będziesz zainteresowany bardziej efektywnym zarządzaniem swoimi oknami. Windows 7 oferuje kilka bardzo przydatnych skrótów (Windows-Left, Windows-Right, Windows-Up), które na to pozwalają. Możesz też skorzystać z niewielkiego darmowego programu o nazwie WinSplit Revolution, dzięki któremu za pomocą klawiatury numerycznej będziesz mógł w bardzo prosty sposób zarządzać otwartymi oknami (reorganizować je, przesuwać, zmieniać rozmiar).

Pobierz: WinSplit Revolution

Jeżeli wolisz przeciągać okna za pomocą myszy wypróbuj natomiast malutkie narzędzie o nazwie AltDrag. Pozwala ono na wygodniejsze przenoszenie oraz zmianę rozmiaru otwartych okien systemowych przy wykorzystaniu klawisza Alt oraz minimalnym wykorzystaniu myszy.

Jeżeli zechcesz przesunąć okno, wystarczy, że przytrzymasz przycisk Alt oraz klikniesz lewym klawiszem myszy w obojętnie który obszar okna, a nie jak to jest standardowo, czyli w znajdujący się na górze niebieski pasek. Klikając prawym klawiszem myszy będziesz mógł natomiast dowolnie modyfikować rozmiar okna, zaś chcąc "skleić" okno z innym wystarczy, że dodatkowo naciśniesz klawisz Shift.

Pobierz: AltDrag

Jeżeli korzystasz ze starszego system operacyjnego powinieneś się zainteresować programem AquaSnap, który zapewni ci możliwość skorzystania z funkcji Aero Snap oferowanej przez Windows 7 oraz rozbudowujących jej możliwości dwóch funkcji AquaSnap i trybu własnego. Będziesz więc mógł zmieniać rozmiar otwartych okien metodą ich przeciągania do krawędzi ekranu. Ponadto program pozwala na skorzystanie z tak interesujących rozwiązań jak np.

- AquaGlass: przeciągane okno aplikacji staje się przezroczyste.

- AquaShake: klikając myszką w górną część okna i szybko poruszając dłonią (tak jakbyśmy chcieli potrząsnąć myszką) powodujemy, że staje się ono przezroczyste (można ustawić stopień przezroczystości). Użytkownik może też oczywiście skorzystać ze standardowej funkcji AeroShake, które powoduje, że po potrząśnięciu myszką wszystkie okna znikają.

Pobierz: AquaSnap

Pamiętaj, że zmieniając wielkość okna możesz to zrobić bardzo dokładnie, co przydaje się podczas projektowania stron internetowych (można wówczas sprawdzić jak strona wygląda w mniejszym rozmiarze), lub przy robieniu zrzutów ekranu do dokumentacji. Idealnie sprawdzi się w tym zakresie niewielkie darmowe narzędzie o nazwie Sizer, które pozwoli Ci dopasować okno do dokładnego, predefiniowanego rozmiaru.

Pobierz: Sizer

Wszystkie te darmowe narzędzia są bardzo przydatne, ale do konkretnych zastosowań. Jeżeli korzystasz z wielomonitorowego systemu powinieneś zainteresować się płatnymi rozwiązaniami takimi jak DisplayFusion Pro (dostępna jest też darmowa wersja okrojona programu) i UltraMon, które oferują zatrzęsienie opcji służących do poprawy komfortu pracy na wielu monitorach. Np. jedna z nich (dostępna w obu programach) pozwala na dodanie paska zadań do każdego monitora.

Pobierz: DisplayFusion Pro (wersja 30-dniowa)

Pobierz: UltraMon (wersja 30-dniowa)

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym bardzo przydatnym narzędziu, które programiści przygotowali z myślą o zdrowiu naszych oczu. Nazywa się ono f.lux i potrafi sterować jasnością oraz temperaturą obrazu zależnie od pory dnia i typu oświetlenia w pomieszczeniu.

W ustawieniach programu (jest on także dostępny na platformy Mac OS X i Linux) musimy podać naszą lokalizację (posłuży do identyfikacji panującej u nas pory dnia) oraz określić stosowane przez nas oświetlenie. Program szczególnie przydatny jest dla osób pracujących po zmroku. Okazuje się bowiem, że praca przy bardzo jasnym ekranie w pewien sposób oszukuje nasz organizmu (ma on wrażenie, że jeszcze jest dzień), w efekcie czego nie możemy zasnąć.

Pobierz: f.lux

UWAGA!: narzędziem f.lux nie powinny interesować się osoby zajmujące się grafiką.

Zoptymalizuj Windows do własnych potrzeb

Oczywiście Windows, z czym na pewno większość z Was się zgodzi, nie jest idealnym systemem. Istnieje jednak wiele możliwości, aby go odpowiednio zoptymalizować i wzbogacić, czego przykładem są np. zaprezentowane w artykule programy. Warto więc mieć pod ręką coś w rodzaju przewodnika, który fachowo podpowie jak to zrobić.

Jeżeli jesteś zainteresowany tego typu produktem, zapoznaj się z przygotowanym przez nas "Windowsowym niezbędnikiem" oferującym 175 sztuczek, dzięki którym zabezpieczysz, zoptymalizujesz i stuningujesz swoje "okienka" oraz odkryjesz ich tajne narzędzia i ukryte opcje.

Sprawdź co konkretnie oferuje.