Zostań hakerem

Amerykańska firma ShareSniffer udostępniła w Internecie darmową wersję oprogramowania, umożliwiającego pozyskiwanie plików z dysków twardych nieświadomych zagrożenia internautów.

Amerykańska firma ShareSniffer udostępniła w Internecie darmową wersję oprogramowania o tej samej nazwie, umożliwiającego przegrywanie plików z dysków twardych nieświadomych zagrożenia internautów. Obecnie każdy użytkownik komputera, korzystając z tego bezpłatnego oprogramowania, może zostać internetowym włamywaczem. Aktualna wersja ShareSniffera działa wyłącznie pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoft Windows. Aplikacja jest nową wersją oprogramowania używanego przez hakerów do wykradania plików. Tym, co odróżnia ją od innych tego typu narzędzi, jest to, iż oferuje wygodny i prosty w obsłudze interfejs.

ShareSniffer jest kolejną mutacją aplikacji dla sieci typu peer-to-peer. Program umożliwia bezpośrednią wymianę zasobów między komputerami. Każdy z użytkowników, który nie stosuje specjalnych zabezpieczeń ochrony adresu IP (np. osobisty firewall), jest narażony na włamanie. Twórca programu twierdzi, iż publiczne oferowanie aplikacji nie jest zagrożeniem, ponieważ standardowo system Windows nie umożliwia dostępu do plików przez Internet. Dopiero świadoma konfiguracja systemu przez użytkownika daje taką możliwość. Autor nie wspomina jednak o tym, iż w przeciwieństwie do podobnie działających aplikacji P2P, np. Napster czy Gnutella, ShareSniffer nie potrzebuje zgody drugiego użytkownika na przegrywanie plików. Co więcej, nie wymaga instalowania na drugim komputerze odpowiedniego oprogramowania umożliwiającego wymianę.

ShareSniffer umożliwia dostęp do zasobów drugiego komputera w przypadku, gdy użytkownik aktywuje opcję dzielenia zasobów dyskowych (file-sharing) lub wspólnego dostępu do drukarki (print-sharing). Przerażający jest fakt, iż w niedalekiej przyszłości firma zamierza opublikować bazę danych, zawierającą adresy IP komputerów podatnych na włamanieObecnie użytkownikowi pozostaje zainstalowanie osobistego firewalla, np. popularnego programu ZoneAlarm (www.zonelabs.com), który w znacznym stopniu zmniejszy ryzyko dostępu do zasobów dyskowych przez nowych hakerów amatorów.