Zostań komputerową gwiazdą rocka

Dziś, za pomocą odpowiednich aplikacji, użytkownik komputera może stworzyć w domu prowizoryczne studio nagraniowe, a nauka gry na instrumencie może stać się bardziej przyjemna i efektywna. Prezentujemy darmowe narzędzia, z którymi powinieneś się zapoznać, niezależnie od tego czy już grasz czy dopiero zaczynasz swoją muzyczną przygodę. Narzędzia te są stworzone z myślą o gitarzystach, chociaż są przydatne dla każdego innego instrumentalisty. Powinny być pod ręką, tak amatora, jak i muzyka zaawansowanego.

Zostań komputerową gwiazdą rocka

Czy kiedykolwiek chciałeś lub chciałaś grać na gitarze? Masz teraz kolejną okazję do nauki. Prawdziwi nauczyciele pobierają za każdą lekcję opłatę i musisz się z nimi umawiać na konkretny dzień tygodnia. Taki tryb nauki jest najbardziej rozpowszechniony, jednak warto także wykorzystać komputer do codziennej pracy z instrumentem. Maszyna nie będzie się denerwowała na brak twoich postępów, nie będzie krzyczała, zawsze ma czas (nawet w nocy) i nigdy nie powie: "Musisz jeszcze długo ćwiczyć, zanim zrozumiesz, że nic nie potrafisz".

Bez strojącego instrumentu ani rusz

Zostań komputerową gwiazdą rocka

AP Guitar Tuner

Każdy muzyk pamięta, że przed jakąkolwiek próbą musi się upewnić, że jego instrument jest nastrojony. Osoby niedoświadczone, dla których strojenie ze słuchu nie jest rzeczą prostą, mogą użyć popularnego programu AP Guitar Tuner. Jest to w istocie tuner chromatyczny, czyli narzędzie dające możliwość precyzyjnego określenia tonu badanego dźwięku. Jego obsługa jest banalnie prosta. Przed rozpoczęciem pracy należy podłączyć instrument do wejścia liniowego, bądź skorzystać z mikrofonu. Na ekranie widoczny jest poziom mocy sygnału oraz dwa wskaźniki tonu granego dźwięku. Pierwszy z nich, wskazuje grany ton na tle wybranej skali, drugi, w postaci wskazówki, pokazuje jego procentowe odchylenie od najbliższego mu dźwięku w gamie. Cały proces jest przedstawiony graficznie, dzięki czemu używać go może nawet osoba mająca niewielkie pojęcie o muzyce. Największą zaletą programu jest możliwość wyboru strojenia spośród ponad czterdziestu różnych schematów, dzięki czemu jest przydatny również w przypadku instrumentów innych niż gitara.

Zeszyt z nutami dziś zastępuje komputer

Zostań komputerową gwiazdą rocka

Power Tab Editor

Po przygotowaniu instrumentu przychodzi czas na grę. W tym momencie nieocenioną pomocą będzie służył program Power Tab Editor. To wszechstronne narzędzie pozwalające na zapis utworów w postaci tabulatur wraz z nutami, a także ich odtwarzanie w formacie MIDI. Twórcy położyli duży nacisk na jak największe możliwości wiernego zapisania melodii, dlatego dostępna jest ogromna ilość ozdobników dźwięku: od vibratto różnego stopnia, poprzez tapping, do przypisów każdego taktu. Dostępnych jest kilka rodzajów tabulatur, co pozwala dostosować program do każdego instrumentu szarpanego. Także sam dźwięk został urozmaicony przez możliwość wyboru jego barwy, brzmienia i dołączenia do niego efektów cyfrowych. W czasie odtwarzania można swobodnie przechodzić między zapisami poszczególnych instrumentów. Warta uwagi jest funkcja eksportu i importu. Pozwala ona na konwersję pliku MIDI na tabulaturę i na odwrót. Power Tab Editor, dzięki swoim rozbudowanym funkcjom, może spokojnie konkurować ze swoim płatnym odpowiednikiem Guitar Pro.

Opanowanie skal to podstawa improwizacji

Zostań komputerową gwiazdą rocka

Scale'o Matic

Dla wszystkich początkujących przydatny jest prosty program Scale'o Matic. Umożliwia on wizualne ukazanie skali dźwięków na schemacie gryfu. Wybrać można tonację, rodzaj skali i ilość progów w gitarze. Wszystkie z zaznaczonych punktów są automatycznie podpisywane wraz z wyróżnieniem początku każdej gamy. Posiada on także funkcję tworzenia własnych skal muzycznych oraz pozwala na wydrukowanie każdej w wybranej przez siebie kolejności. Scale'o Matic z pewnością pomoże każdemu, kto chce przyswoić sobie skale muzyczne.

Nic bardziej nie denerwuje niż muzyk bez wyczucia rytmu

Zostań komputerową gwiazdą rocka

Metronome

Dlatego przedstawiamy program Metronome, który został stworzony przez polskiego programistę Piotra Juszczyńskiego. Jest to nic innego jak metronom, który mimo łatwej obsługi, możliwościami prześciga swoich płatnych konkurentów. Każdy odtwarzany takt może posiadać oddzielne ustawienia, takie jak tempo, metrum, rodzaj dźwięku i akcentu. Tak utworzona ścieżka może być zapisana do pliku i odtworzona w każdej chwili.

Zostań komputerową gwiazdą rocka

HammerHead Rythm Station

Gdy perkusista jest niedysponowany, można go zastąpić komputerem z zainstalowanym HammerHead Rythm Station. Jest to symulator perkusji, dzięki któremu z powodzeniem można stworzyć doskonały podkład do ćwiczeń. Dysponuje on sześcioma kanałami określanymi brzmieniem bicia i dwoma efektami o regulowanym natężeniu. Jedyną wadą tego symulatora jest brak możliwości ustawienia zmian tempa w trakcie odtwarzania.

Niegdyś początkujący muzycy nagrywali się na kasety, ale to już przeszłość

Zostań komputerową gwiazdą rocka

Audacity

Dziś można skorzystać z komputera, a niezastąpionym rejestratorem i edytorem do obróbki dźwięku jest darmowy program Audacity. Aplikacja pozwala na dowolne miksowanie ścieżek dźwiękowych przy pomocy prostych narzędzi i funkcji. Obsługuje większość najpopularniejszych formatów takich jak WAV, AIFF, MP3, Ogg Vorbis oraz Au i IRCAM, co nadaje mu dużą wszechstronność. Dodatkowo obsługuje też wtyczki LADSPA i VST (przez vstserver), pozwalające na łatwe rozszerzenie jego funkcjonalności. Dzięki efektom takim jak kompresor, echo, podbicie basów, odszumiacz czy wyciszanie, Audacity może stać się dla gitarzysty domowym studiem nagraniowym. Aby pomóc użytkownikowi w zapoznaniu się z bardziej zaawansowanymi funkcjami tego programu, posiada on wyczerpującą dokumentację. W odpowiednich rękach Audacity staje się profesjonalnym narzędziem do obróbki dźwięku.

Niestety przesiadywanie przed komputerem nie zastąpi codziennych ćwiczeń z instrumentem. Nawet najbardziej zaawansowane aplikacje nie pomogą w ćwiczeniu precyzji i szybkości palców. Powodzenia!