Zostań mistrzem bezwzrokowego pisania

Czy chcesz pisać tak szybko jak wprawne sekretarki i maszynistki? Dotąd brakowało Ci czasu i pieniędzy, aby zapisać się na specjalny kurs maszynopisania? Poświęć kilka dni na zapoznanie się z regułami pisania i na pierwsze ćwiczenia, a potem systematycznie wprawiaj się przez pół godziny dziennie. Nawet się nie zorientujesz, kiedy będziesz mistrzem klawiatury! Przedstawiamy programy, które umożliwiają samodzielną naukę pisania dziesięcioma palcami.

Na początek słów kilka na temat klawiatury. Układ klawiatury QWERTY to standard rozmieszczenia klawiszy, w którym pierwsze z lewej to właśnie "Q", "W", "E", itd. Taka lokalizacja przycisków została wymuszona pod koniec XIX wieku, w celu uniknięcia zakleszczania się ramion z czcionkami w starych maszynach do pisania. Mniej popularnym jest układ klawiatury Dvoraka, w którym klawisze zostały rozmieszczone pod kątem optymalizacji prędkości pisania. Każdy język, w którym występują znaki diakrytyczne (także polski) posiada odmiany podstawowego układu QWERTY - np. QWERTZ. Obecnie najczęściej używanym jest jednak QWERTY (polski programisty), w którym napisanie dowolnego znaku wymaga naciśnięcia maksymalnie trzech klawiszy [shift]+[alt]+[litera].

Przy wyborze aplikacji warto kierować się kilkoma kryteriami:

- obsługa polskich znaków, dzięki której nauczysz się poprawnie pisać "ogonki" nieobecne w języku angielskim;

- rozbudowane statystyki ułatwiają naukę, gdyż możesz sprawdzić, które litery lub cyfry sprawiają Ci trudności;

- obsługa wielu użytkowników pozwala na równoległą naukę kilku osób jednocześnie;

- pomoc programu powinna zawierać nie tylko podstawowe informacje o aplikacji i układzie rąk, ale również informacje na temat ergonomii, stanowiska pracy oraz niebezpieczeństwach związanych z nadwyrężaniem nadgarstków;

- cena - tego nie trzeba wyjaśniać, chociaż czasem warto wydać nieco więcej na dobry produkt.

- możliwość pracowania z własnymi tekstami stanowi urozmaicenie monotonnych ćwiczeń, podobnie jak gry i zabawy.

Od czego zacząć?

Kurs

Nakładka na klawiaturę SpeedSkin kosztuje 10 USD i nie pozwala nawet zerknąć na klawisze

Nakładka na klawiaturę SpeedSkin kosztuje 10 USD i nie pozwala nawet zerknąć na klawisze

Każdy program do nauki bezwzrokowego pisania na klawiaturze zawiera kurs podzielony na lekcje. Początkującym zalecamy powolne przechodzenie do kolejnego etapu. W tym przypadku nie liczy się szybkość, ale dokładność. Pisanie na klawiaturze jest podobne do gry na instrumencie - należy opanować technikę, a dopiero potem ją doskonalić. Jeżeli będziesz chciał przejść zbyt szybko do przepisywania wielostronicowych tekstów, to w efekcie szybko się zniechęcisz.

Systematyczne ćwiczenia

Nikt za Ciebie nie wykona tej pracy. Nawet najlepszy program i najdroższa klawiatura nie będą samodzielnie pisały Twoimi rękami. Zaplanuj sobie wolny czas w ciągu dnia, np. po przyjściu ze szkoły lub pracy, gdy nikt Ci nie będzie przeszkadzał i trzymaj się tego harmonogramu. Nie powinieneś ćwiczyć mniej niż pół godziny dziennie. Pamiętaj, aby pisać tylko dziesięcioma palcami i nie patrzeć na klawiaturę.


Zobacz również