Zręby nowego standardu 3D WWW

Firma Parallel Graphics połączyła siły z Web3D Consortium w celu stworzenia X3D - otwartego standardu mającego zastąpić VRML i umożliwić prezentację w Internecie bogatej wizualnie, trójwymiarowej zawartości.

Lider w dziedzinie sieciowych technologii 3D, firma Parallel Graphics, rozpoczęła wspólnie z Web3D Consortium oraz firmami Blaxxun, OpenWorlds i Nexternet prace nad X3D - otwartym standardem nowej generacji przeznaczonym do prezentowania i przesyłania multimedialnej zawartości w Internecie. Web3D Consortium to niekomercyjna organizacja, której misją jest tworzenie i promocja otwartego standardu umożliwiającego produkcję internetowych audycji bogatych w elementy multimedialne i trójwymiarowe.

Architektura X3D składa się z komponentów w pełni kompatybilnych z VRML97, ale dodatkowe rozszerzenia wbudowane w jego "rdzeń" rozbudowują funkcjonalność X3D do poziomu pozwalającego na obsługę skomplikowanych aplikacji sieciowych.

Zobacz również:

  • Najlepsze programy do rysowania - darmowe i płatne

Pierwsza publiczna demonstracja komercyjnej przeglądarki X3D odbędzie się podczas targów SIGGRAPH w Los Angeles. Web3D Consortium pracuje także z grupą MPEG-4 nad zapewnieniem pełnej kompatybilności pomiędzy X3D i MPEG-4 oraz integracją nowego standardu z XML.

Więcej informacji:

www.parallelgraphics.com

www.web3d.org


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: