Zrekonstruowano twarze egipskich mumii

Naukowcy wykorzystali fenotypowanie DNA, aby zrekonstruować w 3D twarze zmumifikowanych osób.

Zrekonstruowano twarze egipskich mumii

Zrekonstruowane twarze trzech starożytnych mumii ze społeczności Nilu w Egipcie. /Parabon NanoLabs

Naukowcy wykorzystali DNA pobrane ze starożytnych egipskich mumii, aby dowiedzieć się jak naprawdę wyglądali trzej mężczyźni żyjący ponad 2 tys. lat temu. Zdjęcia zostały zaprezentowane na 32. Międzynarodowym Sympozjum Identyfikacji Człowieka, konferencji skupiającej się na postępach w kryminalistyce.

Starożytna społeczność Nilu znana jako Abusir el-Meleq według szacunków żyła między 2023 a 2797 lat temu, a rekonstrukcja pokazuje jak mogli wyglądać jej członkowie w wieku 25 lat. Ellen Greytak, dyrektor ds. bioinformatyki Parabon tłumaczy:

[Na tym etapie] twarz jest dojrzała, ale nie jest jeszcze dotknięta starzeniem. Kiedy możemy oszacować wiek na podstawie szczątków, możemy wziąć je pod uwagę, ale w przypadku braku informacji pokazujemy je w wieku 25 lat.

Zespół Parabon wykorzystał DNA mumii zsekwencjonowane przez naukowców w Niemczech z Uniwersytetu w Tybindze i Instytutu Nauki o Historii Człowieka im. Maxa Plancka. Następnie wyekstrahowano polimorfizmy pojedynczego nukleotydu (SNP), odpowiadające określonym cechom człowieka, takim jak kolor oczu i włosów. SNP dopasowano do ludzkiego genomu, aby uzyskać jak najbardziej prawdopodobny fenotyp dla każdego docelowego SNP, po czym wyszukano w bazie danych mieszankę genetyczną bliską badanym obiektom.

Wyzwanie ze starożytnym DNA polega na tym, że nie tylko ludzkie DNA jest mocno zdegradowane, ale jest też tam dużo DNA bakteryjnego. Pomiędzy tymi dwoma czynnikami ilość ludzkiego DNA dostępna do sekwencjonowania może być bardzo mała. Jednak do fenotypowania DNA nie potrzebujemy całego genomu, potrzebujemy tylko określonych SNP, które kodują fizyczne różnice między ludźmi.

Zrekonstruowano twarze egipskich mumii

Królewska mumia Merneptaha wystawiona w Kairze/

Patrick Landmann/Getty

Zobacz także: Sztuczna inteligencja dokończyła Dziesiątą Symfonię Beethovena

Źródło: cnet.com