Zrób PeeDeeFa

Jeżeli chciałbyś z przygotowanego przez siebie pliku postscriptowego zrobić dokument w formacie PDF (czytany przez przeglądarkę Adobe Acrobat Reader), to masz dwa wyjścia: wydać niemałą sumkę na pakiet Adobe Acrobat zawierający program Distiller albo skorzystać z 5D PDF Creator.

Jeżeli chciałbyś z przygotowanego przez siebie pliku postscriptowego zrobić dokument w formacie PDF (czytany przez przeglądarkę Adobe Acrobat Reader), to masz dwa wyjścia: wydać niemałą sumkę na pakiet Adobe Acrobat zawierający program Distiller albo skorzystać z 5D PDF Creator.

Pakiet Adobe Acrobat ma kilka innych narzędzi (np. Adobe Exchange czy Adobe Capture), które służą do tworzenia bardzo rozbudowanych dokumentów PDF z odnośnikami, łączami internetowymi i indeksem. Bogactwo aplikacji wpływa na wysoką cenę.

Jeżeli nie potrzebujesz wymyślnej oprawy pakietu, a wystarczy Ci tylko sam dokument PDF, użyj małego i sprytnego programu 5D PDF Creator znanego też pod nazwą Niknak. Jego zadaniem jest, podobnie jak Adobe Distilera, konwersja plików postcriptowych lub dokumentów tworzonych w aplikacjach Windows do formatu PDF. Możliwe jest także tworzenie dokumentów PDF bezpośrednio z aplikacji Windows (np. Word, Excel, Photoshop, Corel DRAW itp.) dzięki zainstalowanemu przez program specjalnemu sterownikowi drukarki. Innymi słowy: chcąc opublikować dokument Worda jako PDF, wystarczy uruchomić opcję Drukuj, a jako drukarkę wybrać 5D PDF Creator.

Zrób PeeDeeFa
Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze. W zasadzie główne okno programu jest jednocześnie oknem konfiguracyjnym. Użytkownik może tu ustawić m.in. parametry kompresji obrazu lub skorzystać z jednego z trzech dostępnych profili kompresji. Dokumenty PDF, w zależności od profilu, za pomocą jakiego zostały wyprodukowane, będą miały różną wielkość i jakość. Profil „Press Ready” tworzy doskonałej jakości dokument nadający się do reprodukcji, mankamentem jest znaczna wielkość pliku. Profil „Print Quality” tworzy dobrej jakości dokument o odpowiedniej wielkości pliku, przeznaczony głównie do dystrybucji na nośnikach i pocztą elektroniczną. A profil „Web”, jak łatwo się domyślić, tworzy dokumenty z przeznaczeniem do publikacji w Internecie. Plik z dokumentem jest niewielki, w wyniku dużej kompresji ilustracje tracą na jakości, lecz tekst jest w pełni czytelny. Użytkownik może też utworzyć i zapisać własny profil z odpowiednimi ustawieniami kompresji i rozdzielczości pliku.

Zrób PeeDeeFa
5D PDF Creator 1.5 oferuje trzy metody kompresji obrazu: ZIP, JPEG i CCITT Group 4 (obraz monochromatyczny), które programiści uznali za najefektywniejsze. W celu ograniczenia wielkości dokumentu PDF, program wykorzystuje też tzw. Downsampling average i subsample – techniki zmniejszające jakość grafiki. Poszczególne parametry jak rozdzielczość wyjściowa, downsampling czy kompresja, można dopasować w zależności od rodzaju grafiki (kolor, odcienie szarości i mono). Program umożliwia też automatyczną konwersję modelu kolorowego dokumentu z CMYK na RGB.

5D PDF Creator 1.5 pozwala osadzać czcionki w dokumentach, co jest istotne, kiedy chcemy wydrukować dokument w innej skali niż deklarowana. Gdy czcionki są osadzane tylko jako obraz (Type3 lub odsłonięty Type 1), w przypadku powiększonego wydruku będą miały nierówne krawędzie.

Zrób PeeDeeFa

Programy do tworzenia PDF

Przeprowadziliśmy porównawczy test prędkości tworzenia PDF pomiędzy Adobe Ditstillerem 3.01 i opisywanym 5D PDF Creator. O ile wydruk dokumentu z programu Corel DRAW 8 do PDF trwał tyle samo w obu przypadkach, to konwersja dokumentu postscript przedstawiającego dość skomplikowaną graficznie stronę A4 zajęła Distillerowi o 20 sekund więcej niż 5D PDF Creatorowi.

5D PDF Creator 1.5 jest programem godnym uwagi nie tylko jako główny konkurent produktu Adobe, ale także jako bardzo wygodne w użyciu narzędzie. Producent programu planuje rozbudowanie aplikacji o moduł umożliwiający łączenie dokumentów PDF i tworzenie listy odnośników.

W Polsce, jak na razie, jedynym oficjalnym źródłem, gdzie można kupić program jest strona WWW firmy 5D. Każdy może sobie ściągnąć plik aplikacji, który będzie działał jako wersja demonstracyjna, a po wpisaniu kodu-klucza, uzyskanego po wykupieniu licencji, jako wersja pełna. W Internecie dostępne są także kolejne, bezpłatne aktualizacje programu.