Zrób się na bóstwo kilkoma kliknięciami

Powszechnie wiadomo, że zdjęcia popularnych aktorów czy polityków są dość poważnie retuszowane nim znajdą się na okładce czasopisma. Czy dałoby się je skorygować za pomocą kilku kliknięć zamiast spędzać nad nimi wiele godzin w Photoshopie?

Tommer Leyvand z Tel Awiwu (Izrael) opracował aplikację upiększającą twarze na zdjęciach. Na fotografię ludzkiego oblicza nakłada on siatkę punktów, a następnie - przy pomocy opracowanego przez siebie algorytmu - modyfikuje niektóre odległości między nimi powodując "ściskanie" niektórych oraz "rozpychanie" innych części twarzy.

Zrób się na bóstwo kilkoma kliknięciami

Twarz przed i po modyfikacji przez aplikację Tommera Leyvanda (źródło: New Scientist)

Dzięki tym zmianom oblicze wydaje się bardziej regularne, a przez to ładniejsze (przystojniejsze). Co ciekawe, wygląd osoby zanadto się nie zmienia, a cała operacja trwa zaledwie kilka minut.

Algorytm opracowano na podstawie przeprowadzonych w 2005 roku ankiet, w których badano określaną przez ludzi atrakcyjność osób na 200 fotografiach.

Aplikacja Leyvanda pozwala na m.in. na określenie poziomu zmian dokonywanych przez algorytm. Użytkownik może również wycofać te modyfikacje, które wpływają na zdjęcie niekorzystnie.