Zrób sobie gugla

Google custom Search engine to efektywna metoda tworzenia prywatnych wyszukiwarek opartych na Google - warto ją poznać, bo może znacznie ułatwić życie w Internecie.


Google custom Search engine to efektywna metoda tworzenia prywatnych wyszukiwarek opartych na Google - warto ją poznać, bo może znacznie ułatwić życie w Internecie.

Zrób sobie gugla

Wstępne definiowanie podstawowych parametrów wyszukiwarki odbywa się w prostym i zrozumiałym formularzu, co potrafi z pewnością wykonać nawet mało zaawansowana osoba.

Miliardy stron zarejestrowanych w indeksie Google'a wystawiają na ciężką próbę osoby chcące znaleźć najbardziej potrzebne informacje. Doświadczenie mówi, że na ogół użytkownik przegląda kilka, góra kilkanaście pierwszych stron z wynikami, a jeśli nie znajdzie informacji, to rezygnuje. Na szczęście w wielu sytuacjach można sobie poradzić, dostosowując po prostu wyszukiwarkę do własnych, zindywidualizowanych potrzeb - wymaga to naprawdę niewiele pracy.

W październiku 2006 roku Google udostępnił narzędzia do tworzenia " prywatnych" wyszukiwarek opartych na ogólnym indeksie stron tworzonym przez oprogramowanie firmy. Wprawdzie już wcześniej można było tworzyć mechanizmy przeszukujące wybrane zakresy stron, ale obecnie jest to znacznie wygodniejsza i bardziej elastyczna technika, a co istotne, dostępna w praktyce dla niemal każdego użytkownika Internetu, choćby posiadacza bloga.

Custom Search Engine

Nowa technika nosi nazwę Google Custom Search Engine. Aby ją wykorzystać, musisz się zarejestro-wać w Google, tj. założyć bezpłatne konto oparte na jakimś adresie pocztowym. Nie musi być w systemie Gmail, ale gdy je uzyskasz, Google zmieni automatycznie domyślne konto pocztowe i będziesz się logować, podając właśnie adres pocztowy w Gmailu.

Przejdź na stronęhttp://www.google.com/coop/cse/overview , kliknij przycisk Create a Search Engine. Wyświetlony formularz pozwoli wprowadzić podstawowe informacje o wyszukiwarce - etap Specify your search engine settings.

Załóżmy, że tworzymy wyszukiwarkę udostępniającą informacje znajdujące się w czterech głównych portalach.

 • W polu Search engine name podaj nazwę, np. Portale.
 • W polu Search engine description podaj opis, np. Wyszukiwarka informacji w portalach.
 • W polu Search engine keywords podaj jakieś wyrazy kluczowe, np. portal, news, wiadomości.
 • Na rozwijanej liście Search engine language wybierz Polish.
 • W pole Sites to search wpisz jeden pod drugim adresy przeszukiwanych domen - to właśnie do nich zostanie ograniczone wyszukiwanie.
 • Wybierz opcję Search only these sites.
 • W sekcji Collaborate with others wybierz opcję Only people I invite may contribute to this search engine.
 • Zaznacz pole wyboru I have read and agree to the Terms of Service i kliknij przycisk Next.

Na etapie Try it out and customize it further możesz od razu wypróbować utworzoną wyszukiwarkę, podając w polu wyszukiwania jakiś wyraz kluczowy.

Zrób sobie gugla

Strona główna wyszukiwarki, którą możesz zaznaczyć w przeglądarce za pomocą zakładki, aby mieć do niej w każdej ch wili szybki dostęp.

Kliknij przycisk Finish, aby przejść do swojego panelu z utworzonymi wyszukiwarkami - jest to lista mechanizmów opracowanych przez ciebie oraz cudzych, w których rozwoju bierzesz także udział. każda z własnych wyszukiwarek jest obsługiwana przez trzy polecenia - homepage, czyli strona wyszuki-warki, control panel, czyli miejsce, w którym możesz modyfikować jej techniczne parametry, wreszcie delete, które w ogóle usuwa wyszukiwarkę z listy - mamy tutaj pełną swobodę tworzenia i usuwania prywatnych wyszukiwarek.

Wyszukiwarka jest już gotowa i możesz np. utworzyć w przeglądarce zakładkę do niej. Możesz również wstawić ją na swoją stronę internetową czy do blogu, aby udostępnić ją również swoim czytelnikom - przykładem może wy-szukiwarka obejmująca wybraną tematykę fachową.

Modyfikacje

Najważniejsza jest w tym momencie umiejętność modyfikowania parametrów wyszukiwarki. Gdy klikniesz przycisk control panel, uzyskasz dostęp do wielu podstron-sekcji. każdą zmianę trzeba, oczywiście, zapisać, klikając przycisk Save w odpowiedniej sekcji.

 • Sekcja Basics pozwala zmienić podstawowe parametry opisowe wyszukiwarki.
 • Sekcja Sites zawiera listę przeszukiwanych stron - możesz w tym miejscu dodać nowe, usunąć niepotrzebne, podać adresy stron wykluczonych z przeszukiwania
 • Uwaga: Opera z powodu jakiegoś błędu nie obsługuje listy stron (to jeden z przykładów problemów, na jakie natyka się ta przeglądarka w usługach Google'a) i musisz skorzystać z Internet Explorera lub Firefoksa.
 • Sekcja Look and feel pozwala wybrać styl wyświetlania wyszukiwarki i wyników oraz ewentualnie dodać własne logo.
 • Sekcja Code zawiera kod, który możesz wstawić na swoją stronę, jeśli chcesz udostępnić wyszu-kiwarkę innym osobom; sekcja zawiera też modyfikacje kodu dla nietypowych sytuacji.
 • Sekcja Collaboration pozwala zaprosić inne osoby do współtworzenia listy stron wchodzących do definicji wyszukiwarki - oczywiście trzeba mieć do tych osób zaufanie, aby definicja nie zamieniła się w śmietnik.

Pomijamy w tym miejscu sekcje Refinments, Make Money i Advan-ced, które są bardziej zaawansowane technicznie i mogą sprawić trudność osobom gorzej orientującym się w Internecie i mniej wprawnym technicznie.

Typowy kod wyszukiwarki wstawiany na stronę internetową czy do blogu (w trybie kodu źródłowego) ma przykładową postać:

<!-— Google CSE Search Box Begins —->
<form id="searchbox009653705273841499841:stlwg0wzlso" action="http://www.google.com/cse">
<input type="hidden" name="cx" value="009653705273841499841:stlwg0wzlso" />
<input name="q" type="text" size="40" />
<input type="submit" name="sa" value="Search" />
<input type="hidden" name="cof" value="FORID:0" /> </form>
<script type="text/javascript" src="http://www.google.com/coop/cse/brand?form=searchbox009653705273841499841%3Astlwg0wzlso"></script>
<!-— Google CSE Search Box Ends —->