Zrób własną grę dla Xboksa i Windows - dzięki Microsoftowi

Microsoft planuje wkrótce udostępnić darmowy pakiet Game Studio Express przeznaczony przede wszystkim dla indywidualnych deweloperów. Dzięki niemu możliwe będzie tworzenie gier działających zarówno w Windows, jak i w Xboksie 360.

Pojawienie się XNA Game Studio Express zostało oficjalnie zapowiedziane na konferencji Gamefest 2006 - pakiet dostępny będzie od 30 sierpnia bieżącego roku.

XNA (Xbox/DirectX New Generation Architecture) to pakiet, dzięki któremu możliwe jest tworzenie gier dla DirectX i Xboksa 360 z użyciem języka C#. W skład XNA wejdzie nie tylko API (interfejs programowania), ale również zbiór rozbudowanych przykładów dla różnych rodzajów aplikacji.

Dave Mitchell, szef marketingu w Game Developer Group w Microsofcie, powiedział portalowi ArsTechnica, że dzięki XNA Game Studio Express udało się przenieść grę Marble Blast Ultra między Xboksem 360 a Windows w zaledwie dwa tygodnie!

Dostęna na stronach giganta z Redmond wersja pakietu ma być dostępna za darmo dla eksperymentatorów zainteresowanych platformą Windows. Aby tworzyć, testować i dzielić się grami dla Xboksa 360, konieczne będzie wykupienie członkowstwa w "klubie twórców" za 99 dolarów (opłata roczna).

Aktualizacja: 31 sierpnia 2006 23:02

Zapowiedzi Microsoftu stały się rzeczywistością - pakiet od wczoraj dostępny jest do pobrania na stronach Microsoftu. Rozmiar XNA Game Studio Express wynosi 91 MB, do pracy wymaga on Microsoft Visual C# 2005 Express Edition. Co gorsza aplikacja nie pozwala na tworzenie gier dla Xboksa 360, które mogłyby być dalej dystrybuowane - ta wyczekiwana opcja ma się pojawić dopiero w ostatecznej wersji produktu.