Zune 2 - mniejszy i bardziej "sieciowy"

Microsoft oficjalnie zaprezentował nowe modele odtwarzacza Zune. W ofercie koncernu pojawiły się trzy nowości - dwa modele z pamięcią flash (o pojemności 4 i 8 GB), a także Zune z HDD o pojemności 80 GB. Urządzenia wyposażono również w opcję bezprzewodowego synchronizowania danych z komputerem PC (wbudowany do starszych modeli moduł Wi-Fi może służyć jedynie do wymiany pojedynczych plików z innymi Zune'ami).

Odtwarzacz z pamięcią flash o pojemności 4 GB wyceniono na 150 USD, za wersję 8 GB zapłacić trzeba 200 USD, zaś Zune z dyskiem mogącym zmagazynować 80 GB danych to wydatek rzędu 250 USD. Wszystkie nowe modele wyposażono w dotykowe przyciski, tuner radiowy oraz możliwość bezprzewodowego synchronizowania multimediów z komputerem PC. To ostatnie jest jedną z najbardziej oczekiwanych przez użytkowników opcji - pierwszy model odtwarzacza również obsługiwał Wi-Fi, jednak połączenie to służyło wyłącznie do współdzielenia pojedynczych utworów z innymi użytkownikami Zune'a oraz do aktualizowania firmware'u.

Wraz z wprowadzeniem na rynek nowej wersji odtwarzacza, Microsoft udostępnił zaktualizowaną wersję programu Zune Player oraz przedstawił nowe funkcje sklepu muzycznego Zune Marketplace (pojawią się w nim nowe opcje "społecznościowe" oraz muzyka bez zabezpieczeń DRM).

Nowe wersje MS Zune

Nowe wersje MS Zune

Głównym przyciskiem sterującym odtwarzacza jest duży, dotykowy okrąg umieszczony pod wyświetlaczem - bardzo podobny do kontrolera Click Wheel stosowanego w iPodach. Przedstawiciele Microsoftu mówią jednak, że jest on znacznie bardziej intuicyjny w obsłudze - zaprojektowano go tak, by użytkownik mógł wiele operacji (zmieniać utwory, poziom głośności itp) wykonać bez patrzenia na odtwarzacz.

Zune z HDD - mniejszy i pojemnniejszy

Koncern nie przedstawił na razie pełnej specyfikacji odtwarzacza - nie podano m.in. jego wymiarów. Już na pierwszy rzut oka widać jednak, że nowe urządzenia z pamięcią flash są wyraźnie mniejsze niż Zune pierwszej generacji (który mierzył 11,2 x 6,1 x 1,4 cm). Model z HDD jest cieńszy od pierwszego Zune'a i wyposażony został w większy (3,2-calowy), odporny na zarysowania wyświetlacz. Zune'y z pamięcią flash wyposażono w wyświetlacze o przekątnej 1,8".

Zune 80 GB jest dostępne tylko w czarnym kolorze (odtwarzacze z pamięcią flash są w czterech wersjach kolorystycznych - czerwonej, różowej, zielonej oraz czarnej) i sprzedawany jest w zestawie z słuchawkami określanymi przez Microsoft jako "premium" (w odróżnieniu od standardowych słuchawek dołączanych do pozostałych odtwarzaczy).

Stary Zune na razie zostaje

Co ciekawe, Microsoft nie zamierza na razie wycofywać ze sprzedaży "starego" Zune, z dyskiem o pojemności 30 GB. Urządzenie to kosztować ma ok. 200 USD - nie znajdzie jednak raczej zbyt wielu nabywców, skoro po dołożeniu do tej kwoty zaledwie 50 USD można zaopatrzyć się w nowszy model, z większym wyświetlaczem i ponad dwukrotnie pojemniejszym HDD.

Nowe urządzenia potrafią również wyświetlać zdjęcia oraz pliki wideo (w tym np. nagrania telewizyjne zarejestrowane przy pomocy komputera z systemem Windows XP Media Center lub Vista). Multimedia można teraz wygodnie synchronizować z komputerem PC za pośrednictwem sieci bezprzewodowej - przedstawiciele koncernu mówią, że większość odpytywanych przez nich użytkowników starszego Zune'a domagała się wprowadzenia takiej opcji. Koncern zmodyfikował również dostępną już w pierwszej wersji odtwarzacza funkcję udostępniania muzyki innym użytkownikom Zune'a. Do tej pory udostępniony w ten sposób plik można było odtworzyć tylko trzy razy w ciągu trzech dni i nie można go było przekazać dalej. W nowych urządzeniach wciąż pozostał limit trzech odtworzeń - jednak zniesiono ograniczenie czasowe. Użytkownicy będą też mogli przekazywać dalej (na tych samych zasadach - z możliwością odtworzenia tylko 3 razy) otrzymany w ten sposób plik.

Microsoft zapowiedział też uruchomienie nowej wersji serwisu muzycznego Zune Marketplace - nastąpi to prawdopodobnie w połowie listopada. Jedną z najważniejszych nowości będzie udostępnienie w serwisie ok. miliona plików bez zabezpieczeń DRM.

Niestety, nie wiadomo na razie czy i kiedy Microsoft zamierza wprowadzić to urządzenie na polski rynek.


Zobacz również