Zune nie odtworzy plików Microsoftu

Odtwarzacz muzyczny Zune, najmłodsze dziecko Microsoft, będzie obsługiwał multimedia w wielu formatach. Użytkownik będzie mógł posłuchać muzyki zakodowanej w MP3 czy obejrzeć zdjęcia JPG. Jednak zapewne nie posłucha na Zune zakupionych wcześniej legalnie piosenek. Odtwarzacz nie będzie obsługiwał plików w formacie Windows Media z zabezpieczeniami DRM, zakupionych w innych sklepach niż dedykowany Zune Marketplace.

Legalnie zakupiona muzyka w sklepach takich jak OnetPlejer czy iPlay.pl będzie dla użytkownika Zune bezużyteczna. Według oficjalnych informacji Microsoft, Zune poradzi sobie z importem tylko niezabezpieczonych plików Windows Media.

Informacja, że odtwarzacz pochodzący od Microsoft nie będzie sobie w pełni radził z formatami Windows Media Audio i Video jest kuriozalna.

Zune nie odtworzy plików Microsoftu

Odtwarzacz Zune

Gigant z Redmond jeszcze niedawno promował ideę PlaysForSure, która gwarantuje, że plik zakupiony w sklepach takich jak Napster czy CinemaNow będzie działał na przenośnym odtwarzaczu obsługującym formaty Microsoft'u. Tymczasem właśnie odtwarzacz przygotowany przez Microsoft nie będzie w stanie ich odtworzyć.

Wraz z premierą odtwarzacza Microsoft zamierza zaprezentować sklep muzyczny Zune Marketplace. Zakupione w nim media, będą możliwe do odtworzenia tylko na Zune, podobnie jak pliki pochodzące ze sklepu iTunes można odtworzyć tylko na iPodzie.

Zune nie odtworzy plików Microsoftu

Sklep z muzyką Zune Marketplace

Z obsługi PlaysForSure wycofują się już inne firmy np. Samsung, który planuje otwarcie własnego sklepu z muzyką online.

Więcej o Zune: Zune - konkurent iPoda rodem z Redmond

Źródło: Electronic Frontier Foundation, Microsoft