Zune stanie się telefonem?

Microsoft skierował do amerykańskiej Federalnej Komisji Komunikacji (FCC) wniosek o zatwierdzenie prototypowego urządzenia, które służyć ma do "osobistej komunikacji i korzystania z sieci" - informuje serwis Marketwatch.com. Analitycy sądzą, iż wniosek dotyczyć może nowej wersji odtwarzacza multimedialnego MS Zune - bowiem już od kilku tygodni w Sieci krążą plotki, jakoby Microsoft planował wyposażenie tego urządzenia w funkcje komunikacyjne.

W spekulacjach tych przoduje zwykle świetnie poinformowany serwis Crunchgear.com - z informacji uzyskanych przez jego dziennikarzy wynika, że kolejna wersja Zune'a może zostać wyposażona w znaczące usprawnienia w zakresie obsługi sieci bezprzewodowych. Urządzenie będzie mogło pełnić funkcję telefonu - aczkolwiek połączenia realizowane będą za pośrednictwem protokołu VoIP, a nie sieci GSM (Microsoft liczy na rozwijające się w amerykańskich aglomeracjach sieci WiMax).

Co ważne, Microsoft już wcześniej potwierdzał, iż rozważa stworzenie swojego telefonu. Dziennikarze Crunchgear.com twierdzą jednak (powołując się na źródła w Redmond), że jeszcze kilka tygodni temu koncern planował raczej wprowadzenie na rynek "samodzielnego" telefonu - pomysł na wyposażenie Zune'a w taką funkcjonalność pojawił się dopiero po zaprezentowaniu przez Apple iPhone'a.

Termin wprowadzenia urządzenia na rynek oraz jego ewnetualna cena na razie nie są znane.