Zune w Europie... dopiero na gwiazdkę

Przedstawiciel koncernu Microsoft poinformował, że przenośny odtwarzacz multimedialny Zune zostanie oficjalnie wprowadzony na europejski rynek dopiero pod koniec 2007 r. - donosi agencja Reutera. Wcześniej firma zamierza przeprowadzić kompleksowe badania marketingowe europejskiego rynku.

Jason Reindorp z działu marketingu Microsoftu powiedział, że koncern jest zadowolony z pierwszych wyników sprzedaży Zune w USA - nawet biorąc pod uwagę fakt, iż odtwarzacz Microsoftu wciąż pozostaje w tyle za iPodem Apple'a. "Od początku zdawaliśmy sobie sprawę z tego, jak trudny jest to rynek - ciężko wyobrazić sobie bardziej wymagającego konkurenta niż Apple. Ale na razie jesteśmy zadowoleni z naszych działań" - tłumaczył Reindorp, który podał przy okazji, że Zune zdobył w USA 10,2% rynku odtwarzaczy wyposażonych w 30-gigabajtowe dysku i że do końca stycznia prawdopodobnie sprzedanych zostanie łącznie milion egzemplarzy odtwarzacza.

Przedstawiciel koncernu oświadczył również, iż na europejską premierę odtwarzacza przyjdzie nam prawdopodobnie poczekać do końca roku - m.in. dlatego, że Microsoft chce, by Zune pojawił się w sprzedaży równocześnie ze startem internetowego serwisu muzycznego Zune Marketplace. "Nie jestem na razie w stanie podać konkretnej daty, jednak bardzo prawdopodobne jest, że nastąpi to pod koniec roku. Pamiętać trzeba, że większość ważnych premier w naszej branży następuje pod koniec roku, w okresie świątecznym" - mówił Jason Reindorp.

Wiadomo już, że wprowadzenie do Europy Zune'a i sklepu Zune Marketplace poprzedzone zostanie przez zakrojone na szeroką skalę badanie rynku - jego celem będzie uzyskanie informacji, które pozwolę na dostosowanie oferty Microsoftu do potrzeb klientów ze Starego Kontynentu.