Związki zawodowe w Apple. Czy to jest możliwe?

30-letni pracownik jednego ze sklepów Apple postanowił założyć związki zawodowe. Jak myślicie, uda mu się?


Związek zawodowy - kilka słów

Chyba wszyscy słyszeliśmy o związkach zawodowych. Z pewnością kojarzymy je przede wszystkim z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym "Solidarność" oraz chociażby w kontekście zdarzeń związanych z pewną popularną "owadzią" siecią handlową, której zupełnie za darmo reklamę zrobił ostatnio jeden z naszych byłych premierów.

Należy podkreślić, że związki zawodowe mają za zadanie przede wszystkim bronić interesów pracowników. W naszym kraju mamy jednak niestety niekiedy do czynienia z kuriozalnymi sytuacjami. Dobrym przykładem jest tutaj koncern miedziowy KGHM, na terenie którego istnieje aż 16 różnych związków kosztujących budżet firmy ponad 9 milionów złotych!

Oczywiście należy jednak pamiętać, że dobre związki zawodowe mogą też zrobić bardzo wiele w obronie słusznych praw pracowniczych. I właśnie tego chce jeden z pracowników firmy Apple.

Kto walczy z Apple?

30-letni Cory Moll, bo o nim tutaj mowa, zatrudniony jest w niepełnym wymiarze czasu pracy w sklepie Apple w San Francisco. Postanowił on właśnie oficjalnie powalczyć o wyższe zarobki oraz świadczenia i rozpoczął proces tworzenia związków zawodowych.

Mężczyzna twierdzi, że pracuje w sklepie Apple od czterech lat. Zarabia tam 14 dolarów na godzinę, co rzeczywiście jest dosyć niską stawką zważywszy na fakt, że San Francisco jest jednym z najdroższych miast w Stanach Zjednoczonych, natomiast obecnie obowiązująca minimalna płaca wynosi tam ok. 10 dolarów za godzinę.

Moll komunikuje się z innymi pracownikami sklepów Apple za pośrednictwem Facebooka i Twittera. Ponadto jak się okazało, to on założył w maju stronę appleretailunion.com. Wówczas to, podając się za przedstawiciela organizacji "Apple Retail Workers Union", wysłał do serwisów związanych z Apple (m.in. Macworlda) wiadomość o następującej treści:

"Postanowiliśmy dzisiaj powiadomić kolegów, klientów i cały świat, że pracujemy w jednym z najbardziej wymagających środowisk handlu detalicznego cierpiąc jednocześnie przez niesprawiedliwe traktowanie i wynagradzanie. Zasługujemy na coś lepszego. Nasz czas nadszedł."

Mool przyznaje, że oficjalnie nie otrzymał dużego wsparcia od swoich kolegów. Twierdzi jednak, że dociera do niego dużo popierających jego działania e-maili.

Apple zatrudnia ponad 30 000 pracowników w swoich sklepach na całym świecie. O ile jednak związki zawodowe są silne w branżach takich jak samochodowa, o tyle w firmach z Doliny Krzemowej są niespotykane.

Apple to finansowy gigant, któremu nic nie zaszkodzi

Warto dodać, że według danych za poprzedni rok Apple to firma uzyskująca największy zysk w przeliczeniu na jednego pracownika. Agencja badawcza Millward Brown opublikowała ponadto raport, z którego wynika, że Apple to marka obecnie najwyżej wyceniana na świecie - jej wartość wzrosła w ciągu roku z 83 mld do 152 mld dolarów! Wyprzedziła ona tym samym (i to znacznie) dotychczasowego lidera, czyli firmę Google (jej wartość to obecnie "zaledwie" 111,5 mld dolarów).

Warto też przypomnieć, że dla Apple produkuje sprzęt firma Foxconn, która kojarzona jest ostatnio z fatalnymi warunkami pracy oraz samobójstwami wśród jej pracowników. Wydaje się jednak, że w zasadzie nic (no może poza rezygnacją z funkcji Steve'a Jobsa) nie jest w stanie negatywnie wpłynąć na wizerunek giganta z Cupertino. Potwierdza to chociażby ostatnie badanie firmy Reputation Institute, z którego wynika, że Apple wraz z Google cieszy się obecnie najlepszą reputacją na świecie.

Przedstawiciel Apple potwierdził, że Cory Moll jest pracownikiem firmy. Odmówił jednak udzielenia komentarza na temat prowadzonych przez niego działań mających na celu założenie związków zawodowych.

Co myślicie na ten temat? Czy Cory Moll ma szansę wygrać tę walkę, czy raczej jest skazany na porażkę, a cała sprawa wkrótce ucichnie? A może uważacie, że pracownikowi sklepu Apple poprzewracało się w głowie? Jak mu się nie podoba, to może sobie przecież znaleźć inną pracę.