Zwiększają się dostawy kart graficznych. Dla konsumentów to dobra wiadomość

Raporty mówią, że rynek dedykowanych kart graficznych znacznie wzrósł w ostatnich miesiącach. W sprzedaży przybywa urządzeń od Nvidii oraz AMD.

Fot. Pixabay

Według raportu Jon Peddie Research (JPR), rynek dedykowanych kart graficznych odnotował w ciągu ostatniego roku ogromną zmianę wartości i wolumenu produktów. Jest to duża zmiana na korzyść konsumentów. Dostawy dedykowanych kart graficznych znacznie się zwiększyły, a JPR odnotowało ogromny wzrost o 32,2% rok do roku w ogólnej liczbie dostaw zarówno od Nvidii, jak i AMD. W tym samym czasie wartość rynkowa producentów kart spadła z powodu niższych cen GPU o 4 miliardy dolarów z 12,4 miliarda do zaledwie 8,6 miliarda dolarów.

To dobra wiadomość dla konsumentów i oznacza, że ceny powinny nadal spadać, dopóki nie osiągną poziomu sugerowanych cen detalicznych. Na początku 2022 r. po raz pierwszy od ośmiu kwartałów średnie ceny sprzedaży (ASP) kart graficznych zaczęły wreszcie spadać.

Zobacz również:

JPR widzi świetlaną przyszłość dla rynku kart i szacuje, że dzięki wejściu Intela na ten rynek, wzrośnie on z obecnych 46 miliardów USD do 57 miliardów USD w ostatnim kwartale 2023 roku.

Zwiększają się dostawy kart graficznych. Dla konsumentów to dobra wiadomość

Wielkość dostaw GPU Fot. JPR

Duży spadek wartości rynku kart był wynikiem ogromnego wzrostu cen urządzeń, który widzieliśmy w 2020 i 2021 roku. Jednak rynek w 2022 roku dość szybko odbudowuje się po okresie bardzo zawyżonych cen. Jeśli prognozy JPR się spełnią, rynek odzyska całą wartość dzięki dużym dostawom GPU. Oznacza to, że ceny kart powinny pozostać stosunkowo niskie, ponieważ w sprzedaży pojawią się ich bardzo duże ilości.

Udział w rynku AMD i Nvidii również zmienił się w ciągu ostatniego roku. W pierwszym kwartale 2021 r. AMD miało 20% udziału w rynku dedykowanych procesorów graficznych, podczas gdy Nvidia osiągnęła 80%. W pierwszym kwartale 2022 r. udział w rynku przesunął się nieco w kierunku AMD, przy czym koncern ten ma teraz 24% udziału, a Nvidia 75%. Nie jest to ogromna zmiana, ale dla AMD dość duża, ponieważ firma od lat walczy na froncie GPU o rynek gier.

Ogólnie rzecz biorąc, rok 2022 wydaje się rokiem ożywienia na rynku dedykowanych procesorów graficznych. Dostawy od zeszłego roku znacznie wzrosły, a ceny w tym samym czasie bardzo spadły. Może to również oznaczać, że procesory graficzne nowej generacji będą dostarczane w sugerowanej cenie detalicznej i nie będzie z ich dostawami takich problemów, jak z serią RTX 30 Nvidii podczas jej premiery.

Żródło: Tom's Hardware