Zwijane telewizory

Na 2005 r. brytyjska firma Cambridge Display Technology zapowiedziała wprowadzenie do sprzedaży elastycznych wyświetlaczy OLED, które będzie można np. zwijać w rulon.

Informacja ta opublikowana została jednocześnie z przejęciem przez CDT działu wyświetlaczy OLED (organic light emitting diode) konkurencyjnej firmy Opsys. Umowa o przejęciu zakłada m.in. przeniesienie na CDT praw do technologii opracowanych przez Opsys.

Przedstawiciele Cambridge Display Technology zapewniają, iż pozwoli im to na wprowadzenie na rynek elastycznych wyświetlaczy OLED. Nowa technologia ma praktycznie same zalety - wyświetlacze OLED mają być tańsze, mniej energochłonne, trwalsze i niż LCD. Mają też generować obraz o znacznie wyższej jakości. Już teraz są one wykorzystywane m.in. w telefonach komórkowych. Technologia OLED wykorzystuje naturalne zjawisko luminescencji - polega ono na tym, iż niektóre komórki organiczne emitują światło, gdy płynie przez nie prąd.

CDT zamierza wykorzystać do ich produkcji opracowane przez Opsys polimery o nazwie dendrimer, które pozwalają na uzyskanie znacznie lepszego obrazu niż polimery opracowane przez CDT. Dokładne daty premier oraz ceny produktów CDT na razie nie są znane. Wiadomo jedynie, że będą wśród nich monitory komputerowe oraz telewizory.