Zynga otwiera własną platformę dla gier

Zynga postanowiła, że gry będą dostępne bezpośrednio na jej stronie. Do tej pory gracze korzystali z nich za pomocą Facebooka i kilku innych stron oraz na smartfonach. Teraz otworzona została nowa platforma, do której dostęp otrzymają także zewnętrzni deweloperzy. Będzie ona zintegrowana z Facebookiem.

CityVille firmy Zynga

Ruch zapowiedziany przez Zyngę nie jest odcięciem się od Facebooka, ale ma dać producentowi gier społecznościowych większą niezależność. Na nowej platformie gracze otrzymają także większą możliwość interakcji z innymi. Pojawią się również gry zewnętrznych deweloperów takich jak MobScience, Row Sham Bow i Sava Transmedia. Nowa platforma będzie zintegrowana z Facebookiem, a grę przerwaną w serwisie społecznościowym będzie można kontynuować na stronie Zyngi.

Wśród nowych opcji jest funkcja zFriend umożliwiająca interakcję z osobami spoza znajomych z Facebooka. Opcja Social Stream pozwoli natomiast publikować prośby o potrzebne przedmioty do całej społeczności graczy Zyngi. Stworzono także nowe profile charakteryzujące graczy oraz funkcję Live Chat pozwalającą na szybki kontakt z innymi graczami bez konieczności opuszczania ekranu gry.

Do tej pory Zynga była silnie uzależniona od Facebooka, który jest jej głównym sposobem docierania do graczy. Niektóre jej gry dostępne są w serwisach Google+, Yahoo!, MySpace oraz na smartfonach, ale uzyskane z tego źródła przychody są niewielkie w porównaniu do tych, które oferuje im platforma jaką jest Facebook.

Serwis społecznościowy założony przez Marka Zuckerbera też ma sporo do zawdzięczenia firmie Zynga. Pieniądze związane z jej grami społecznościowymi stanowią 12 procent przychodów Facebooka. Obie firmy nadal są mocno związane i tak pewnie pozostanie, ale Zynga zrobiła krok naprzód pod względem niezależności i funkcjonalności swoich produktów. Nowa platforma zostanie uruchomiona na stronie Zynga.com w marcu 2012 roku, ale nie podano dokładnej daty.