Żywotność danych (cz. 6)

Informacje przechowywane i przetwarzane cyfrowo są narażone na ryzyko utraty. Mogą paść ofiarą nie tylko wirusów i błędów użytkownika. Poważne zagrożenie stanowią również ograniczona żywotność nośników danych i nieprzewidywalne awarie w ich funkcjonowaniu. Poniższe porady podpowiedzą ci, jak przeciwdziałać utracie cennych zasobów.

12. Unikaj plików zaszyfrowanych technologią DRM. Na przykład w wypadku formatów audio chronionych przez DRM masz możliwość nagrania danych na zwyczajny krążek Audio CD. Później możesz przechwycić utwory z płyty i zapisać je w otwartym formacie OGG lub przynajmniej w popularnym MP3 (oba formaty są pozbawione restrykcji DRM).

13. Kopie zapasowe w trybie online zapewniają możliwość gromadzenia danych poza miejscem zamieszkania w serwisie hostingowym. Z drugiej strony, bezpłatne serwisy tego typu (np. Google) nie dają żadnej gwarancji, a ponadto oferują skromną przestrzeń dyskową i prędkość uploadu. Oprócz tego musisz sam zadbać o ochronę dostępu (zaszyfrować swoje archiwa) lub ślepo zaufać administratorom serwisu.