ajax Windows w przeglądarce

A gdyby przeglądarka zastąpiła nam prawie cały system operacyjny? Czy to w ogóle możliwe, a tym bardziej zasadne? Przyjrzyjmy się zatem najnowszej propozycji właściciela firmy Linspire, Michaela Robertsona - ajaxWindows - która zmierza właśnie w tym kierunku.


A gdyby przeglądarka zastąpiła nam prawie cały system operacyjny? Czy to w ogóle możliwe, a tym bardziej zasadne? Przyjrzyjmy się zatem najnowszej propozycji właściciela firmy Linspire, Michaela Robertsona - ajaxWindows - która zmierza właśnie w tym kierunku.

Uruchamiając ajaxWindows użytkownik ma możliwość obejrzenia wersji demonstracyjnej aplikacji, lub też założenia konta w serwisie i natychmiastowego rozpoczęcia pracy. Oczywiście korzystanie z serwisu jest całkowicie bezpłatne. Po uruchomieniu „webowych okienek" prezentuje się nam widok pulpitu, znany doskonale ze wszystkich nowoczesnych systemów operacyjnych. Mamy więc pasek zadań, na którym widać uruchomione aplikacje, ikony „Mój komputer", „Moje dokumenty", „Moje obrazy", czy też kosz na śmieci.

ajax Windows w przeglądarce

weboajaxWindows - widok pulpitu i ustawień konta Gmail

Użytkownicy nowego „systemu" mogą ba rdzo szyb ko poczuć się ja k u siebie w domu, gdyż aplikacja pozwala na dowolne ustawianie ikon na pulpicie z użyciem mechanizmu drag and drop, dowolne przystosowanie menu startowego, przeszukiwanie folderów przy pomocy czegoś na kształt eksploratora systemu Windows i oczywiście proste uruchamianie dostępnych aplikacji. Oprócz tego użytkownik ma możliwość ustawienia domyślnego silnika wyszukiwarki internetowej, witryny startowej, czy też preferowanego serwisu poczty internetowej.

Dla wygody i uzyskania najlepszego efektu, po uruchomieniu ajaxWindows, można przejść do widoku pełnoekra nowego (naciskając przycisk F11).

Komu może się przydać takie rozwiązanie? Jeżeli stanie się ono dojrzałe, może zainteresować użytkowników, którzy często zmieniają komputery, na których pracują. ajaxWindows zapewni im wtedy takie samo środowisko pracy i bezproblemowy dostęp do własnych dokumentów. Innym zastosowaniem może być tworzenie dodatkowej kopii bezpieczeństwa, gdyż przechowywane tutaj dane będą składowane na, miejmy nadzieję, bezpiecznych serwerach firmy Google. Póki co, trzeba jednak

poczekać aż rozwiązanie trochę okrzepnie i znajdzie uznanie użytkowników.

Cel, jaki przyświecał tworzeniu aplikacji, to zebranie tego, co najlepsze wśród aplikacji internetowych i spójne przedstawienie w jednym miejscu. Czy się to udało najlepiej ocenią użytkownicy, my natomiast przyjrzymy się jeszcze pokrótce, co więcej może nam zaoferować ajaxWindows.

Aplikacje

ajax Windows w przeglądarce

ajaxWindows - pulpit z działającymi aplikacjami i widgetami

Standardowo użytkownik ma też dostęp do wielu podstawowych narzędzi, jak na przykład edytor tekstu AjaxWrite, prosty edytor graficzny AjaxSketch, czy program do tworzenia prezentacji Ajax-Presents. Oprócz nich „system" wyposażony jest także w prostą książkę adresową, odtwarzacz muzyczny, czy też program służący do synchronizacji dokumentów i plików z komputerami użytkownika. Wszystkie wymienione wyżej aplikacje pochodzą z firmy Ajax13 i są unikalne w systemie z jednego powodu - otwierają się w okienkach na pulpicie, jak prawdziwe aplikacje. Inne, opisywane niżej programy uruchamiane są po prostu w oknach przeglądarki internetowej.

Oprócz tych standardowych składników naszego „systemu", użytkownik ma również szybki dostęp do kilku innych aplikacji internetowych, takich jak Google Docs, Google News, Google Images, Goog le Ca lenda r, czy , Goog le Maps, a także świetnego, webowego edytora obrazków Picnik, czy też komunikatora internetowego i programu do komunikacji głosowej. Jeżeli to nie wystarcza, można bardzo szybko dodać własną aplikację, lub wybrać jedną z posegregowanych tematycznie i przygotowanych do instalacji. Nie należy utożsamiać owej „instalacji" z takim samym procesem na naszym domowym komputerze biurkowym. Nie ma tu miejsca żadne kopiowanie plików, zapisywanie ustawień w rejestrze systemowym itp. Tutaj ogranicza się ona jedynie do dodania skrótu do serwisu internetowego na pulpicie i w menu startowym.

To jednak nie wszystko, swój pulpit użytkownik może urozmaicić przy pomocy „widgetów", znanych z systemu operacyjnego MacOS X, czy przeglądarki internetowej Opera. Są to proste programy o bardzo różnorodnej funkcjonalności bądź to ułatwiające życie (czytniki kanałów RSS, podgląd pogody, kalkulator, system karteczek z notatkami), bądź też zdobiące pulpit, czy też bardziej wysublimowane, jak na przykład tablica okresowa pierwiastków, kalkulator naukowy, czy widget wspomagający naukę znaków japońskiego alfabetu.

Synchronizacja dokumentów

Aplikacja potrafi synchronizować dokumenty przechowywane na lokalnym komputerze z sieciowym

repozytorium. W tym celu wykorzystywane jest konto pocztowe Gmail. Można korzystać z posiadanego już konta, jednak aplikacja zaleca stworzenie sobie nowego, w celu przechowywania tam dokumentów. Każdy dodany do ajaxWindows dokument, czy plik zostaje automatycznie przesłany na zdefiniowane konto pocztowe i tam bezpiecznie zachowany. Jeżeli użytkownik nie posiada jeszcze konta pocztowego Gmail, lub chce założyć nowe na potrzeby aplikacji, to pomaga ona w jego utworzeniu. Oprócz tego ajaxWindows pozwala przechowywać zakładki przeglądarki, tapety pulpitu, czy pliki muzyczne. Jeżeli chodzi o muzykę, to podobnie jak dokumenty przechowywana jest ona w zewnętrznym serwisie MP-3tunes Locker, w którym automatycznie tworzone jest konto.

Nawet, jeżeli nie jesteśmy zainteresowani używaniem ajaxWindows, to sam system składowania dokumentów w różnych serwisach internetowych może być ciekawym rozwiązaniem tworzenia kopii zapasowych i synchronizacji danych pomiędzy różnymi komputerami, na przykład domowym i stacją roboczą w pracy.

Praca z ajaksem czystym relaksem ;)

Według zapeweń producenta, ajaxWindows może być uruchomione z dowolnego systemu

operacyjnego Windows, MacOS X, czy Linux. Najlepiej sprawuje się w przeglądarce Firefox 2.0+, ale działa również z Internet Eksplorerem 6+ (po zainstalowaniu odpowiedniej wtyczki ActiveX). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę języka JavaScript oraz możliwość pokazywania wyskakujących okienek i przyjmowania ciasteczek (ang. cookies) z witryny ajaxwindows.com. Oprócz tego wymagana jest maszyna wirtualna Javy w minimalnej wersji 6 poprawka 2 (JRE 6 update 2).

My przyjrzeliśmy się aplikacji w przeglądarce Firefox. Działała ona bardzo sprawnie, z jednym wyjątkiem - nie działa ły „widgety". Z uruchamianiem pozostałych programów nie było problemu i wszystko działało bez specjalnych opóźnień, czy błędów.

Krótkie podsumowanie

Nazwanie ajaxWindows systemem operacyjnym jest dużą przesadą, jednak sam pomysł wydaje się być ciekawy. Najbardziej brakuje tutaj spójnego interfejsu użytkownika w aplikacjach internetowych firm trzecich, bo o ile te ze stajni Ajax13 integrują się bardzo ładnie, to inne otwierają się po prostu jako kolejne okna przeglądarki internetowej.

Jednak nie ma się co zrażać, bo być może są to dopiero pierwsze kroki, lecz w dobrym kierunku. Kto wie, może za kilka lat tak właśnie będzie wyglądała praca z komputerem.

Na witrynie ajaxwindows.com można obejrzeć wideo z prezentacją serwisu, można też obejrzeć i popracować z jego demonstracyjną wersją, lub też całkowicie za darmo założyć konto i rozpocząć pracę z „systemem w przeglądarce".